Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wzmocnienie dla świetlic i tworzenie nowych w gminie Żarki.

Wzmocnienie dla świetlic i tworzenie nowych w gminie Żarki.


Gmina Żarki złożyła w lutym pięć wniosków na wzmocnienie działalności świetlic wiejskich w miejscowościach m.in. Zawada, Wysoka Lelowska, Przybynów i Ostrów. W planach jest także gruntowny remont pomieszczeń pod potrzeby świetlicy w Szkole Podstawowej w Jaworzniku. Powstanie tam miejsce do spotkań z prawdziwego zdarzenia.

Gmina stara się o dofinansowanie planowanych działań z środków Samorządu Województwa Śląskiego. - Planowane rozstrzygnięcie tych konkursów przypada na koniec maja tego roku – informuje Małgorzata Banaszczyk, kierownik Referatu ds. pozyskiwania środków europejskich i krajowych w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach. – Jeśli uzyskamy dofinansowanie wszystkie zadania będą realizowane jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, iż gmina Żarki w ub. roku realizowała trzy projekty w zakresie wzmocnienia działalności świetlicy oraz uruchomiła nową placówkę w Ostrowie w budynku dawnej szkoły. W Zawadzie był realizowany projekt pt. „ Nasza świetlica uczy i bawi”. Oprócz na bieżąco prowadzonej pracy w świetlicy w ramach uzyskanego dofinansowania udało się przeprowadzić szereg działań, które uatrakcyjniły czas spędzany w świetlicy. Zorganizowano 3 wycieczki krajoznawcze: do Parku Miniatur w Inwałdzie, do muzeum Zagłębia oraz zamku w Będzinie a także do Jaskini Raj. Przy okazji ostatniej wycieczki dzieci zwiedziły również zamek w Chęcinach. Wszystkie wycieczki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem ze strony dzieci. W ramach zadania zorganizowano również 3 wyjazdy na basen, w każdym z nich uczestniczyło około 40 dzieci.  Zakupiono materiały do zajęć plastycznych, modelarskich, logopedycznych, oraz gitarę i nagłośnienie, które pozwoli na organizowanie imprez o charakterze rodzinnym.

W Wysokiej Lelowskiej był przeprowadzony projekt pt. Przystań na Wysokiej – wzmocnienie świetlicy w Wysokiej Lelowskiej. I w tym wypadku odbyły się wycieczki. Dzięki nim dzieci mogły lepiej zapoznać się z atrakcyjnymi produktami turystycznymi Województwa Śląskiego. W trakcie realizacji zadania przeprowadzono także zajęcia plastyczne, modelarskie, które możliwe były dzięki zakupionym modelom do sklejania. W ramach projektu wykonano także zakupy materiałów do zajęć plastycznych. W świetlicy przeprowadzono również zajęcia muzyczne, na potrzeby, których zakupiono organy. W ramach zadania przeprowadzone zostały również zajęcia kulinarne dla dzieci, na potrzeby, których zakupiono drobny sprzęt AGD m.in. toster, gofrownica, frytownica, robot kuchenny oraz żywność.

W Przybynowie realizowano projekt pt. „Nasza świetlica – Akademia Nauki i Przygody – wzmocnienie świetlicy”.  W ramach zadania zorganizowano wycieczki edukacyjno – krajoznawcze: do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach, do Parku Miniatur w Inwałdzie, do skansenu górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu oraz Rajd połączony z biwakiem do Złotego Potoku. Wszystkie wycieczki cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem ze strony dzieci. W trakcie zadania przeprowadzono również zajęcia taneczne z instruktorem tańca współczesnego, na potrzeby, których zakupiono stroje dla dzieci tj. koszulki, getry i spódniczki. Na potrzeby prowadzenia zajęć - nauki gry na instrumentach muzycznych zakupiono instrumenty  i urządzenia muzyczne. W ramach prowadzenia zajęć sportowych zakupiono m.in. piłki do siatkówki, rakietki i piłeczki do gry w ping-ponga oraz zestaw do gry w piłkę siatkową tj. słupki, tuleje i siatkę.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, Anna Stodółkiewicz, fot. Archiwum MGOK w Żarkach)

22

LUT

2010

1132

razy

czytano