Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Dawne Żarki w prasie.

Dawne Żarki w prasie.


Miłośnik Żarek Grzegorz Stencel przesłał do Urzędu Miasta i Gminy bardzo interesujący materiał prasowy, który dotyczy Żarek w kontekście wizyty Felicjana Sławoja-Składkowskiego w 1927 roku.

- Przesyłam ciekawostkę prasową, zamieszczoną w "Gazecie Kieleckiej" w połowie lipca 1994 r. Niestety, nie znam dokładnej dziennej daty wydania gazety, z której pochodzi artykuł. Opowiada o wizycie w Żarkach komisarza rządowego w randze wojewody dla Warszawy, późniejszego premiera Felicjana Sławoja-Składkowskiego w dniu 8 sierpnia 1927. Nie wiadomo, czy Żarki znalazły się celowo, czy przez przypadek na trasie przejazdu  - dodaje Grzegorz Stencel, obecnie mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.

Przypomina, iż "przysłowiowym "oczkiem w głowie" były dla Składkowskiego kwestie higieny życia codziennego. Ta sfera jego działalności została szeroko, choć swoiście spopularyzowana przez licznych dziennikarzy, rozśmieszających swych czytelników opisami premiera uganiającego się po wsiach w celu sprawdzania czystości "sławojek". Natomiast urzędnicy państwowi znali go przede wszystkim jako niestrudzonego, przemierzającego swym autem kontrolera"

W załączeniu owa notatka prasowa. Zapraszamy do lektury.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

02

MAR

2010

1081

razy

czytano