Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Rzecz o Żydach Żareckich

Rzecz o Żydach Żareckich

Dopisała publiczność, były emocje, pytania, i podziękowania. Premiera filmu pt. "Kirkut na Kierkowie - Rzecz o Żydach Żareckich” w MGOK Żarki w dniu 18 maja 2022r. spotkała się z dużym zainteresowaniem.

- Spotykamy się w miejscu historycznym, dawnej synagodze, odrestaurowanej staraniem Gminy Żarki – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

- Najpierw było miejsce. Trafiłem na kirkut w Żarkach jako dziennikarz TVS. - Usłyszałem historię, spotkałem interesujących ludzi, pasjonatów Wojciecha Mszycę i Piotra Zamorskiego i zająłem się tematem – powiedział Bartosz Bednarczuk, odpowiedzialny za reżyserię. Przyznał, że tworzy bez scenariusza. Podąża za opowieścią, zarówno tych będących dzisiaj opiekunami dziedzictwa żydowskiego, jak i potomków żareckich Żydów, którzy ze wzruszeniem opowiadali dzieje swoich rodzin.

Publiczności spodobały się zdjęcia i montaż Pawła Smalcerza, ujęcia z drona w wykonaniu Piotra Góry oraz B. Bednarczuka oraz muzyka Aleksandra Goławskiego.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=NauUcjyegno

 

Link do publikacji: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/pozostalosci-ohelu-i-nagrobek-dawida-bauerertza-kirkut-w-zarkach-odslania?fbclid=IwAR0sr1JhnupvHcpCZmJ2Eo7tJ2KhktW9JDKTjXb6aUYHQHg4ugkV3NmSnqs

Link do publikacji: https://turystyka.wp.pl/tajemnice-kirkutu-w-zarkach-mozna-smialo-powiedziec-ze-to-sensacyjne-odkrycie-6770437215763424a

19

MAJ

2022

498

razy

czytano