Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Tradycje i kultura naszego regionu w Przybynowie.

Tradycje i kultura naszego regionu w Przybynowie.


W ramach koła regionalnego w szkole podstawowej w Przybynowie uczono się wykonywania tradycyjnych palm.

Powrót do tradycji i kultury naszego regionu to bardzo ważny element w wychowaniu młodego pokolenia. W szkole podstawowej w Przybynowie dzieci uczęszczają na koło regionalne prowadzone przez mgr Elżbietę Balwierz w każdą środę. Kładziony jest duży nacisk na przybliżenie dzieciom typowych form twórczości ludowej i powrót do tradycji. Każde zajęcia poszerzają wiedzę wśród dzieci i młodzieży na temat polskich tradycji oraz tradycyjnych technik wyrobu i materiałów wykorzystywanych w twórczości ludowej. W okresie Wielkiego Postu tematem zajęć są tradycje związane z okresem wielkanocnym. Pierwsze spotkanie z tego cyklu poświecone jest tradycji robienia palm wielkanocnych.
Zajęcia poprowadziła Izabela Szewczyk z Zagrody “Maciejówka” w Ostrowie. Pokazywała dzieciom tradycyjne techniki wykonywania palm wielkanocnych. Opowiedziała  o  materiałach wykorzystanych do wykonania palmy – znaczeniu gałązek wierzbowych, tataraku, bukszpanu, barwinka. Wszystkie dzieci bardzo chętnie pracowały i każde wyszło z zajęć z własną, samodzielnie wykonaną palmą wielkanocną.

Jednak na tym nie koniec. Następne zajęcia będą dotyczyły tradycyjnych pisanek. Na zakończenie cyklu, dzieci przygotują przedstawienie o tradycjach wielkanocnych. Dzięki takim zajęciom dzieci lepiej mogą poznać znaczenie słów: kultura i tradycja. - Tradycja to ostatnio modne słowo. Uważam, że to dobrze, bo tradycję trzeba znać. Dzięki temu wiemy, że w Europie jesteśmy nieco inni, o coś bogatsi – przekonywała uczestników zajęć Izabela Szewczyk.

(fot. Archiwum SP w Przybynowie)

15

MAR

2010

1006

razy

czytano