Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Święto Niepodległości w Żarkach

Święto Niepodległości w Żarkach

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada w Żarkach rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Żarkach. Po nabożeństwie zebrani przeszli na Stary Rynek, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość odbyła się przy dźwiękach Hymnu Państwowego, odegranego przez członków orkiestr dętych  OSP Żarki i OSP Przybynów.  W rolę pocztu flagowego wcielili się uczniowie żareckiej podstawówki: Jakub i Dominika.

 - Masz został sfinansowany w ramach  projektu „Pod Biało-Czerwoną” przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Gmina otrzymała na to zadanie dofinansowanie w kwocie 7 162 zł. Projekt ma na celu honorować poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny – powiedział Klemens Podlejski.
Następnie na cmentarzu parafialnym pod Krzyżem Katyńskim wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę, a orkiestry zagrały  utwór pt. „Marsz Polonia”.

Kwiaty składali przedstawiciele: samorządu z burmistrzem Klemensem Podlejskim  na czele, delegacji Akcja Katolicka oraz inicjatorów Pomnik Golgota Wschodu, a także  szkół  i drużyny harcerskiej z Żarek. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w  Żarkach złożyli kwiaty na  grobie powstańca śląskiego Franciszka Jędrychy uhonorowanego w ub. roku znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej w Przybynowie i Szkoły Podstawowej w Jaworzniku oraz harcerze z Żarek pod pomnikiem poświęcony Bohaterom  Września 1939 roku i tablicą upamiętniająca poległych w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie. Uczniowie  Zespołu Szkół w Żarkach pod obeliskiem kamiennym upamiętniającym miejsce mordu mieszkańców Żarek w czasie okupacji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w  Zawadzie im. 11 Listopada na Grobie Powstańców z 1863 r.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Żarki, orkiestra dęta OSP Żarki i Przybynów pod kierunkiem kapelmistrza Tomasza Radosza i mieszkańcy gminy Żarki.

O bezpieczeństwo zebranych dbali członkowie OSP z całej gminy i policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie.

 

14

LIS

2022

472

razy

czytano