Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Oszczędności na oświetleniu

Oszczędności na oświetleniu

Drastyczna podwyżka cen energii o 90 proc. oraz regulacje prawne nakłaniające organy administracji publicznej do ograniczenia zużycia energii sprawiły, iż Gmina Żarki informuje o planowanym wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych. Od 1 stycznia 2023 aż do odwołania nie będą świeciły latarnie w godz. 23.00 – 5.00.

Ogromny wzrost kosztów energii elektrycznej dla gmin staje się faktem. W roku 2022 gmina Żarki  płaciła  0,50 zł brutto za 1 kW energii elektrycznej, a obecnie cena wzrosła do 0,97 zł brutto. Stawka za energię poszybowała o 90 proc. Gmina Żarki nie jest stanie zapewnić w budżecie środków w przyszłym roku na tak drastyczny wzrost cen. Jedynym wyjściem jest zmniejszenie zużycia energii. Stąd decyzja o całkowitym wyłączeniu oświetlenia ulicznego nocą.

Na zlecenie Gminy Żarki został w tym roku został przygotowany audyt energetyczny. Do modernizacji przewidziano 1200 opraw starego typu, pozostałe 106 sztuk to produkty w technologii LED. Audyt wskazał, że po wymienia opraw gmina można uzyskać oszczędności w kwocie 190 tys. zł w skali roku. Koszt modernizacji oświetlenia wynosi 1 mln 012 tys. zł. Jeśli tylko pojawi się możliwość pozyskania środków, na Gmina Żarki złoży stosowny wniosek.

Gmina Żarki w celu poprawy sytuacji energetycznej uzyskała niezbędne dokumenty do przyłączenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez fermę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. W tym wypadku jeśli tylko pojawi się możliwość sfinansowania zadania ze źródeł zewnętrznych, to gmina skorzysta z szansy.

Fot. Wojciech Ochocki

28

LIS

2022

522

razy

czytano