Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Pora na pisanki w Szkole Podstawowej w Przybynowie.

Pora na pisanki w Szkole Podstawowej w Przybynowie.


Symbol Świąt Wielkanocnych – kolorowe pisanki stały się głównym tematem kolejnych zajęć Koła Regionalnego w Szkole Podstawowej w Przybynowie.

W szkole przeprowadzono kolejne zajęcia z cyklu tradycje wielkanocne. Pani Elżbieta Balwierz z wielką starannością przygotowuje wszystkie tematy zajęć Koła Regionalnego. Tym razem tematem zajęć były pisanki wielkanocne, a zajęcia poprowadziła Marcela Kozłowska świetlicowa z Ostrowa. Opowiedziała dzieciom o tradycjach zdobienia jaj, nazwach i wykorzystaniu różnych technik. Dzieci poznały różne sposoby ozdabiania jaj wielkanocnych. Podziwiały wspaniałe pisanki własnoręcznie zrobione przez panią Marcelę.  Bardzo chętnie uczyły się różnych sposobów zdobienia na wydmuszkach z jajek. Wymagało to od nich dużo cierpliwości, jednak wszystkie bardzo dobrze sobie z tym poradziły.

Jajko w naszej kulturze jest jednym z najbardziej znanych atrybutów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. Same pisanki mają również długą historię. Najstarsze polskie pochodzą z X wieku, ale prawdopodobnie zdobienie jaj było znane Słowianom dużo wcześniej. Dawniej ich dekorowaniem zajmowały się tylko kobiety.
- Dzieci powinny znać tradycje naszego regionu i wiedzieć, co symbolizują jaja i pisanki – powiedziała Marcela Kozłowska – muszą wiedzieć, że od najdawniejszych czasów stanowiły część świątecznej tradycji. Jajka od tysiącleci były uważane za symbol odradzającego się życia. Uważano, że mają niezwykłą moc – chronią przed złem, gwarantują urodzaj, są symbolem płodności.

(przygotowała: Izabela Szewczyk, fot. Archiwum SP w Przybynowie)

22

MAR

2010

1011

razy

czytano