Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

160 lat po Powstaniu Styczniowym

160 lat po Powstaniu Styczniowym

Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Małgorzata Musialik oraz ksiądz proboszcz jaworznickiej parafii Marek Pacyna wzięli udział w uroczystym spotkaniu na Jasnej Górze z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Na ręce burmistrza została przekazana okolicznościowa moneta wydana przez Narodowy Bank Polski.

W Bastionie św. Barbary (13.03.) spotkali się przedstawiciele władzy, szkół, samorządów, duchowieństwa. W trakcie wiele uwagi poświęcono śladom Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim.  Taki bowiem tytuł nosi projekt realizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” .

W trakcie uroczystości Grzegorz Bomba, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przekazał przedstawicielom samorządów okolicznościową monetę. Trafiła ona do tych miast, które po Powstaniu Styczniowym utraciły prawa miejskie. - Była to carska kara dla niepokornych. Mieszkańcy pomagali powstańcom, a pod Jaworznikiem rozegrała się jedna z krwawych potyczek powstania. Powstańcy styczniowi są pochowani na cmentarzu parafialnym w Żarkach – informuje burmistrz Żarek Klemens Podlejski. - Żarki ponownie odzyskały prawa miejskie dopiero 1949 roku.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzniku Małgorzata Musialik odebrała od Śląskiej Kurator Oświaty Urszuli Bauer pamiątkową tablicę jako dowód uznania dla placówki za zaangażowanie w realizację projektu  edukacyjnego. „Śladami Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim” w 160. rocznicę tego wydarzenia

13

MAR

2023

415

razy

czytano