Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Jaworznik. 160 lat po Powstaniu Styczniowym.

Jaworznik. 160 lat po Powstaniu Styczniowym.

Dzieci,  młodzież, a także lokalna społeczność świetnie przygotowały się do uroczystości 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Jaworzniku (25.04.). Ten wysiłek docenili goście wydarzenia oraz gospodarze dyrektor Szkoły Podstawowej Małgorzata Musialik i Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. Koloryt wydarzenia został podkreślony przez historyczne stroje, w których wystąpili i nauczyciele, i uczniowie i gospodarze spotkania.

Dokładnie 24 kwietnia 1863 roku pomiędzy powstańcami styczniowymi kpt. Anastazego Mossakowskiego, a wojskami rosyjskimi płk. Alenicza rozegrała się bitwa pod Jaworznikiem. Zakończyła się rozbiciem sił powstańczych. Potyczka sprzed 160 lat była punktem wyjścia dla poszerzenia wiedzy na temat Powstania Styczniowego w szkole, społeczności i wśród gości wydarzenia.

- Szkoła w Jaworzniku bierze udział w projekcie "Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim", którego organizatorami są Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz Stowarzyszenie "Solidarność i Niezawisłość" – informuje dyrektor placówki Małgorzata Musialik.
- W ramach gminnych obchodów uroczystość odbyła się w Żarkach w niedzielę (23.04.) oraz w Jaworzniku. Zależy nam na podkreśleniu faktu, iż mieszkańcy gminy brali czynny udział w powstaniu i ponieśli konsekwencje. Niektórzy zginęli, innych zesłano, niemal wszyscy zubożeli, a samo miasto utraciło prawa miejskie i odzyskało je dopiero po II wojnie światowej – powiedział burmistrz Żarek Klemens Podlejski, który objął honorowy patronat nad 160. Rocznicą.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym oraz poświęceniem tablicy pamiątkowej przyznanej w ramach projektu oświatowego. Po mszy wszyscy uczestnicy udali się pod kamień powstańczy Gloria Victis, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.  Następnie w budynku szkoły odbyła się uroczysta akademia i umieszczenie poświęconej tablicy w miejscu pamięci oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Został też rozstrzygnięty konkurs fotograficzny organizowany przez jaworznicką szkołę „Strój z epoki - Powstanie Styczniowe". Po części oficjalnej czas uatrakcyjniły: obozowisko grupy rekonstrukcyjnej Wehikuł Czasu z Żarek, namiot ze stanowiskami edukacyjnymi oraz poczęstunek grochówką wojskową i chlebem ze smalcem.

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nie odbyłyby się bez pomocy rodziców i hojności sponsorów. Dyrektor szkoły Małgorzata Musialik wraz z pracownikami i uczniami dziękują wszystkim zaangażowanym rodzicom, którzy wspomogli przedsięwzięcie zarówno finansowo, jak i słodkimi wypiekami, jak i pomocą przy organizacji.
Agencja Artystyczna "Retro-Pasje" za wypożyczenie pięknych strojów z epoki.
Wehikuł Czasu oraz Legio I Adiutrix za zapewnienie atrakcji i cenną lekcję historii.
Piekarnia Musialik za zasponsorowanie pieczywa.
Katarzynie i Janowi Gil za wędzoną rybę
MKM 1948 - Myszkowski Klub Motocyklowy za grochówkę, którą ugotowali wraz z pracownikami szkoły
Gminie Żarki i MGOK Żarki za współpracę.
DZIĘKUJEMY

A my gorąco zachęcamy do zapoznania się ze Studium bitwy pod Jaworznikiem opracowane przez członka Częstochowskiej Grupy Perun, która w ostatnim czasie dość intensywnie zajmowała się Bitwą pod Jaworznikiem w ramach Powstania Styczniowego: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02amVa5VVUUskhWwpaxc59eEhSJ9YxdGvAy3kmXggjPkFjT4Eg9xtMvaYLq2YDRk98l&id=2006305182920138

 

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

27

KWI

2023

575

razy

czytano