Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Znalezisko w Gminie Żarki.

Znalezisko w Gminie Żarki.

Podczas prowadzonych poszukiwań przez Grupę Częstochowską PERUN Piotrek Filas znalazł na terenie Gminy Żarki część bransolety z brązu zdobionej pięknymi wzorami, kółko z brązu (prawdopodobnie element ozdoby)  oraz drut z brązu (prawdopodobnie kabłączek skroniowy). Jest się z czego cieszyć, gdyż datowanie znaleziska wskazano na: wczesna epokę żelaza (ok. VII-VI w. p.n.e.) – kultura łużycka.
- Zabytki zostały zgłoszone i przekazane do częstochowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Ostatecznie najprawdopodobniej trafią do Muzeum Częstochowskiego – zdradzają członkowie grupy. Nie chcą jednak ujawnić ze zrozumiałych względów lokalizacji znaleziska.

Warto zajrzeć na stronę muzeum w Grudziądzu i sprawdzić, jak wygląda identycznie zdobiona bransoleta z brązu kultury łużyckiej (kompletną) w super animacji 3D. Animacja pokazującej jak niewiarygodnie piękną rzecz udało się odnaleźć.

https://muzeum.grudziadz.pl/strona-410-zdobiona_bransoleta_z_tasmy_nicwald.html?fbclid=IwAR2nOHcDVXmqahMjP2zRMCP1aJO00e-lde_2YXJIE0AJUlJi-giIQuguebQ

Zdjęcia: Grupa Częstochowska Perun

 

15

MAJ

2023

550

razy

czytano