Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Żarkach.

Obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Żarkach.

Żołnierskie piosenki, prezentacja multimedialna, wspomnienie o ofiarach zbrodni katyńskiej  i tragedii pod Smoleńskiej oraz złożenie kwiatów na mogile katańskiej – to główne punkty niedzielnej uroczystości.
W dniu 25 kwietnia w kościele parafialnym odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej. Po mszy świętej odbył się koncert Zespołu Eskadra z Myszkowa. Następnie pokazano prezentacje multimedialne przygotowane przez nauczyciela Szkoły Podstawowej w Żarkach Krzysztofa Błaszczyka. Dekoracja przed kościołem została wykonana przy wsparciu Małgorzaty Stencel, oprawa techniczna Ireneusz Maślankiewicz. Gościem specjalnym był Marszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski.
W spotkaniu uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje ze szkół prowadzonych przez Gminę Żarki. Była także reprezentacja kombatantów. Wśród organizatorów znaleźli się: Gmina Żarki, MGOK, Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej w Żarkach
(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)


Krótka informacja o Ofiarach Katynia,  Starobielska i Miednoje
związanych  z ziemią żarecką

1.    Porucznik Jan Gubała
Urodzony 09.06. 1907 roku.  Ukończył  Seminarium Nauczycielskie w Sosnowcu. W latach  trzydziestych był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Żarkach. Uczył kilku przedmiotów w tym śpiewu.  Był bardzo dobrym nauczycielem, posiadał niezwykłą umiejętność przekazywania wiedzy , jak wspomina jeden z jego uczni  Edward Mizerski , który w 1932 roku kończył szkołę podstawową. W sierpniu 1939 roku, jako porucznik rezerwy został zmobilizowany i wcielony do wojska. Po przegranej kampanii wrześniowej w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. A następnie wiosna 1940 roku został zamordowany w Katyniu . Figuruje na liście ofiar Katynia pod numerem 3248. Jako żołnierz był odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Pozostawił żonę Helenę i córkę Barbarę.
2.    Porucznik Henryk Noszczyk
Urodził się 06.07.1896 roku w Żarkach. Był synem krawca. Ukończył studia medyczne w Krakowie. Następnie pracował jako chirurg w szpitalu w Warszawie. W sierpniu 1939 roku zmobilizowany  jako lekarz i porucznik rezerwy został przydzielony do wojskowej służby medycznej. Posiadał tytuł  doktora nauk medycznych. Figuruje na liście  ofiar Katynia  pod numerem 01202.  Osierocił żonę Anielę i syna Wojciecha.
3.    Porucznik Jan Okularczyk
Urodził się  24.02.1904 roku  w Żarkach Letnisko. Ukończył studia w Bielsku zdobywając uprawnienia inżyniera. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Przybynowie.
Od urodzenia do sierpnia 1939 roku zamieszkiwał  z rodziną w Żarkach Letnisko.  Skąd został zmobilizowany do wojska jako porucznik rezerwy do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie.  Pozostawił  żonę Wandę i córkę Urszulę.  

4. Porucznik Mieczysław Pajchel
Pracował  jako lekarz w Kasie Chorych w Żarkach. Był prezesem Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach.  W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany jako lekarz i porucznik rezerwy i wcielony do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. W chwili śmierci miał około 45 lat.  Pozostawił żonę Leokadię.
  5 . Porucznik  Franciszek  Pakuła
Urodzony w Przybynowie. W latach 1927 – 1930  był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Przybynowie. Następnie wyjechał do Sochaczewa, skąd w sierpniu  1939 roku  został powołany do wojska. W  chwili śmierci miał około 35 lat. Pozostawił żonę.
  6. Porucznik  Stanisław Strzelczyk
Urodził się 1896 roku w Przybynowie. Tam ukończył  szkołę podstawową. Następnie z rodziną wyjechał do Łucka. W sierpniu 1939 roku  jako porucznik rezerwy zostaje  zmobilizowany. Pozostawił żonę.
7. Porucznik  Zygmunt Woźniak
Urodził się 02.11. 1905 roku w Brzostku woj. Świętokrzyskie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Jędrzejowie . Był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Jaworzniku, a od roku 1935 był kierownikiem w Szkole Podstawowej w Żarkach. W pierwszych dniach mobilizacji w 1939 roku  został powołany jako porucznik rezerwy do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. Pozostawił żonę Bronisławę  syna Jerzego i córkę Jadwigę.
8.  Oficer Wojska Polskiego Pitek
Pochodził z Niegowy tam, zaczynał prace w szkole podstawowej jako nauczyciel. W latach dwudziestych XX wieku  Kierownik Szkoły Podstawowej w Jaworzniku. Zamordowany w Katyniu, miał 38 lat.
9.  Kapitan Franciszek Olszewski.
Był  najstarszym synem Michała Olszewskiego właściciela  dworu w Jaworzniku. Franciszek  jako członek bogatego rodu  otrzymał solidne wykształcenie. Ukończył studia rolnicze w Wiedniu. Po śmierci ojca  Franciszek  jako najstarszy syn staje się właścicielem majątku w Jaworzniku. W 1926 roku występuje z wojska i zamieszkuje w Jaworzniku, ale na krotko bo w 1927 roku  przenosi się do Lwowa, gdzie obejmuje posadę w Banku Rolnym. Walczył w obronie Lwowa. Zamordowany w Starobielsku.
          
  10. Policjant  Dominik Dudek
Urodzony 14.08.1901r. we Włodowicach. Syn Kazimierza i Julianny. Pracował w policji od 1924 r. Mieszkaniec Żarek. Co najmniej od 1932 r. pełnił służbę w I Komisariacie w Sosnowcu, w Komisariacie w Będzinie w 1936 r., na posterunku w Klimontowie do 4.07.1937 roku oraz w komisariacie w Czeladzi (brak daty). Od września 1939 r. był komendantem posterunku policji w Koziegłowach. Jeniec obozu w Ostaszkowie. Zamordowany przez NKWD w Miednoje.
(Informacje zebrali członkowie Obywatelskiego Komitetu Pamięci Narodowej)

 

26

KWI

2010

1140

razy

czytano