Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Obrzędowość w głównej roli.

Obrzędowość w głównej roli.

Herody w Leśniowie, asysta strażaków ochotników przy Grobie Pańskim, pielgrzymka strażaków i szereg innych wydarzeń, które składają się na obrzędowość. To właśnie ona była głównym tematem spotkanie w MGOK w Żarkach (25.10.).  Gośćmi specjalnymi byli: zastępca dyrektora Małgorzata Mazur, dr Robert Garstka i Aleksander Lysko. Wszyscy to pracownicy Instytut im. Wojciecha Korfantego.

Spotkanie miało na celu podsumowanie projektu pt. „ZIEMIA CZĘSTOCHOWSKA – Obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa" oraz promocję publikacji „Walory kulturowe ziemi częstochowskiej”. Została zaprezentowana wystawa fotografii oraz filmy.

- Wszystkie materiały powstały w czasie projektu w okresie 2 lat – mówi dr Robert Garstka. To właśnie on wspólnie z A. Lysko niezależnie od pogody, pory dnia i nocy, dnia tygodnia ruszali w teren i dokumentowali wydarzenia związane z obrzędowością świąteczną i codzienną. Gmina Żarki była jednym z partnerów projektu.

- Podsumowana wysłuchali uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach, i Zespołu Szkół ZDZ w Żarkach i przedstawiciele Żareckiego Klubu Seniora Barwy Jesieni. Dziękujemy wszystkim za obecność – mówi Magdalena Brzegowska, dyrektor MGOK Żarki  

Projekt był realizowany od 2022 roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

26

PAŹ

2023

191

razy

czytano