Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Współpraca gmin: Żarki oraz Subottsi i Medwediwka z Ukrainy

Współpraca gmin: Żarki oraz Subottsi i Medwediwka z Ukrainy

Rada Miejska w Żarkach jednogłośnie zadecydowała (19.10.) o rozpoczęciu partnerskiej współpracy z gminą Subottsi w obwodzie Kirowohradzskim oraz z gminą Medwediwka w obwodzie Czerkaskim w Ukrainie. Jest to efekt szeregu działań, jakie były podejmowane w Gminie Żarki od momentu napaści Rosji na Ukrainę.

- Jako jedyna gmina z województwa śląskiego znaleźliśmy się w gronie 25 gmin z Polski, które przyjęły na 7-tygodniowy staż pracownika samorządowego. Od sierpnia do października tego roku gościła w Żarakch Oksana Pochinska z hromady Medwediwki z centralnej Ukrainy – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Oksana poznawała reala polskiego samorządu, ale i potencjał turystyczny, model współpracy biznesowej pomiędzy właścicielami atrakcji oraz różne instytucje szczebla powiatowego, wojewódzkiego, krajowego, do których Gmina Żarki aplikuje o finanse na realizację projektów, głównie unijnych.
Projekt stażowy wdrażała Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Gmina Medwediwka sąsiaduje z gminą Subottsi. - Tę gminę też poznaliśmy lepiej za sprawą Natalii  Priadki, dzisiaj mieszkanki Gminy Żarki – dodaje burmistrz K. Polejski. – Napaść Rosji na Ukrainę postawiła przed samorządem nowe wyzwania, a Gmina Żarki wdrożyła bardzo konkretne przedsięwzięcia.

Jako jedna z nielicznych w regionie już w marcu 2022 r. w ramach projektu unijnego zatrudniła pracownika merytorycznego Natalię Priadka, od 3 lat mieszkankę Żarek. Jej zadaniem był kontakt z uchodźcami. Natalia nadal pełni rolę tłumacza, aktywnie wspiera społeczność ukraińską i asystuje  przy załatwianiu spraw w MGOPS, Urzędzie Pracy, w ZUS, bankach, a nawet w miejscach zakwaterowania, czy miejscach gdzie możliwe jest podjęcie zatrudnienia. Prowadzi Ukraiński Klub Malwa, gdzie można porozmawiać z psychologiem, skorzystać ze wsparcia doradców biznesowych, omówić i przeprowadzić wydarzenia kulturalne, rekreacyjne, lub zaplanować atrakcyjną wycieczkę. Wsparciem objętych zostało ponad 100 osób, kontaktu, pomocy szukają kolejni uchodźcy osiedlający się w Gminie Żarki.

- Ta osobista współpraca, rozpoczęta od dwóch aktywnych Ukrainek przekłada się na szersze forum. Przygotowane zostały umowy o współpracy, a na ich podpisanie chcemy zaprosić do nas zaprosić partnerów z Ukrainy. Planujemy to wydarzenie jeszcze w tym roku – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.
Osoby chcące poznać partnerskie gminy mogą to zrobić klikając w poniższe linki

Subottsi:  https://subrada.gov.ua/
Medvedivka: https://medvedivska-gromada.gov.ua/

 

30

PAŹ

2023

285

razy

czytano