Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żarkach (11.11.) rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym w Żarkach. Po nabożeństwie wszyscy zebrani przeszli na Stary Rynek, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Uroczystość odbyła się przy dźwiękach Hymnu Państwowego, odegranego przez członków Orkiestry Dętej OSP z Żarek i Przybynowa. 

Po podniesieniu flagi na maszt,  wszyscy obecni przeszli  na cmentarz parafialny pod Krzyż Katyński, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odmówiono modlitwę za Ojczyznę a Orkiestra z Żarek i Przybynowa zagrała „Rotę”.

Podczas obchodów złożono wiązanki pod Krzyżem Katyńskim, na mogiłach żołnierzy i powstańców na cmentarzu parafialnym w Żarkach oraz pod Obeliskiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Kwiaty składali: przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Klemensem Podlejskim i Przewodniczącym Rady Mariuszem Pompą na czele, delegacja Akcji Katolickiej, przedstawiciele organizacji Bezpartyjni.PL Częstochowa oraz inicjatorzy Pomnika Golgota Wschodu, a także delegacje szkół  i Drużyny Harcerskiej z Żarek.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Szafera w Żarkach złożyli kwiaty na  grobie powstańca śląskiego Franciszka Jędrychy uhonorowanego znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej im. Integracji Europejskiej w Przybynowie i Szkoły Podstawowej w  Zawadzie im. 11 Listopada oraz członkowie  Drużyny Harcerskiej z Żarek pod pomnikiem poświęcony Bohaterom Września 1939 roku i tablicą upamiętniająca poległych w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie. Uczniowie  Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach pod Obeliskiem kamiennym upamiętniającym miejsce mordu mieszkańców Żarek w czasie okupacji. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jaworzniku na Grobie Powstańców z 1863 r.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Żarki, orkiestra dęta OSP Żarki i Przybynów pod kierunkiem kapelmistrza Tomasza Radosza i mieszkańcy gminy Żarki.

O bezpieczeństwo zebranych dbali członkowie OSP z całej gminy i policjanci z Komendy Powiatowej w Myszkowie.

 

13

LIS

2023

415

razy

czytano