Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Uroczystość św. Stanisława w Żarkach.

Uroczystość św. Stanisława w Żarkach.

Msza święta w intencji Stanisław i Stanisławów, nabożeństwo majowe oraz recital Sylwii Majchrzak – tak wyglądał program sobotniej uroczystości.


Mieszkańcy gminy Żarki i sympatycy spotkali się w dniu 8 maja na Górze Laskowice w Żarkach przy ruinach kościoła św. Stanisława. Nabożeństwo majowe odprawili bracia paulini.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu, a było to w 1838 r. W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją o. jezuita Karol Antoniewicz, a we Lwowie wydano pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych
w 1839r. Po 30 latach nabożeństwo majowe stało się bardzo popularne i znane w całym kraju.

Trzy piękne piosenki: Nie żałuję Edyty Gepert, Tańczące Eurydyki Anny German oraz Dziwny jest ten świat Czesława Niemena zaśpiewała Sylwia Majchrzak, uczennica Szkoły Podstawowej w Żarkach, laureatka licznych konkursów w gminie, powiecie i województwie, a nawet tych o randze ogólnopolskiej.

Uroczystą mszę świętą poprowadził ksiądz Jan Wajs, a słowo boże wygłosił ojciec Jerzy z leśniowskiego sanktuarium. W kazaniu wspominał Św. Stanisława ze Szczepanowa (ur. ok. 1030 w Szczepanowie, zm. 11 kwietnia 1079 w Krakowie) – biskupa krakowskiego, męczennika, uznanego przez Kościół katolicki za świętego. Oprawę muzyczną zapewniła Schola Parafialna.

Spotkanie zakończono poczęstunkiem: ciasteczkami leśniowskimi, ciastem drożdżowym. Rozdano również materiały promocyjne Gminy Żarki. Organizatorami spotkania byli: Żarecka Parafia, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach, Gmina Żarki i Koło Sympatyków jurajskiego miasteczka. Bezpłatne przewozy zapewniła firma Mat-Bus Grzegorza Matyi z Żarek.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Magdalena Brzegowska)

12

MAJ

2010

991

razy

czytano