piątek, 24 stycznia 2020 r.
imieniny obchodzą: Felicja, Robert

Księga gości

Strona główna » Księga gości

wielkość tekstu:A | A | A

Dodaj wpis
 • Lukasz

  data dodania: 2019-12-04

  Witam chciałbym zapytać co gmina robi praktycznego aby w Żarkach POWIETRZE BYŁO CZYSTSZE W ZIMOWE DNI. Po godz 17 jest u nas w gminie londyńska mgła.


  Pozdrawiam

  Szanowny Łukaszu,
  wymiana pieców, okien, termomodernizacja budynków jest finansowana tylko z Programu Czyste Powietrze. Mogą do niego aplikować wyłącznie mieszkańcy. Gminy nie mogą korzystać z tych środków. W latach poprzednich, gdy były dostępne środki realizowaliśmy projekty wspólnie z mieszkańcami. W ostatniej edycji wymieniliśmy 300 pieców. Szczegóły na temat realizowanych zadań w zakresie ekodotacji w zakładce Inwestycje na stronie umigzarki.pl W tym roku jako gminna oddaliśmy trzy komunalne budynki po termo, wymianie źródeł ciepła. Zrewitalizowano budynki przy Topolowej i po szkole w Wysokiej Lelowskiej, tam również zapewniono rozwiązania ekologiczne w zakresie ogrzewania. W latach poprzednich termomodernizacje wraz wymianą źródeł ciepła przeszły wszystkie szkoły, przedszkola, instytucje publiczne.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

 • smycz

  data dodania: 2019-12-01

  W związku z możliwością wyłączenia z okręgów łowieckich terenów prywatnych, czy samorządowych /trzeba stosowne pismo w Starostwie chyba złożyć/ mam pytanie czy Gmina Żarki wyznaczyła takie działki na terenach będących własnością gminy? My mieszkańcy mamy prawo wiedzieć czy w tym temacie będą podjęte jakieś kroki. Na inicjatywę radnych-bezradnych nie liczę ponieważ to wymaga zaangażowania, spotkań z mieszkańcami itp. Uważam że nowe granice kół łowieckich powinny być podane do publicznej wiadomości dla naszego i turystów bezpieczeństwa.

  Szanowna smycz,
  nie są wyznaczone.

  z poważaniem
  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

 • Mieszkaniec

  data dodania: 2019-11-23

  Dzień dobry
  Prosimy o załatanie dziur na ul. Majowej i Ogrodowej w Kotowicach, jeszcze przed zimą i mrozami. Mamy kilka nierówności i ciężko się jeździ. To tylko parę dziur więc nie jest to duży wydatek, a poprawi bezpieczeństwo.

  Szanowny mieszkańcu,
  informacja zgłoszona do odpowiedniego referatu.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta

 • Przyjezdny

  data dodania: 2019-11-23

  Proszę odpowiedź czy na terenie wsi Przybynów pod samymi skałkami przy drodze na Jaroszów można się budować? Będąc tam na spacerze zobaczyłem, że ktoś zrobił sobie drogę pod samą skałę i rozpoczął jakieś wykopy, stoją zbiorniki na wodę. Działka 190/3. Jestem tym zbulwersowany. Coraz mniej zostaje z naszej pięknej Jury. Przeprowadziłem się tutaj, dla pięknych terenów, dziewiczych skał i lasów, a tutaj powoli cywilizacja wciska się wszędzie, bardzo to smutne.

  Szanowny Przejezdny,
  są o tereny rolne, nie są dopuszczone pod zabudowę. Dziękujemy za informację.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

 • Zniesmaczona

  data dodania: 2019-11-19

  Witam, w jakim celu Panowie odbierający śmieci robią zdjęcia śmieci i posesji? Poza tym co to za segregacja jeśli ja mam śmieci posegregowane w workach a oni je wciepują i tak wszystkie razem do śmieciary i zgniataj.

  Szanowna zniesmaczona,
  robienie zdjęć śmieci i posesji świadczy o tym, iż panowie stwierdzili źle wykonaną segregację. Od razu powinien być wypisany i pozostawiony protokół złej segregacji. My do urzędu dostajemy go również wraz ze zdjęciami. Śmieciarka ma trzy komory. Do każdej jest wrzucana odpowiednia frakcja śmieci.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

 • syrena

  data dodania: 2019-11-14

  Nie mieszkam w Zarkach ale mimo że kupuję drogi podobno spełniający wszystkie normy węgiel orzech, palę w piecu c.o. "od góry" /bardzo polecam to oszczędne i eko palenie / to jednak w pierwszej fazie rozpalania z komina kopci a przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych ten dym się "kładzie". Przy paleniu "Od góry" po uzyskaniu odpowiedniej temperatury żaru z komina przez 10 godzin nie widać dymu z komina bo ten system gwarantuje właściwe spalanie tego co tworzy dym. Piszę o tym bo nie zawsze dymi bo ktoś pali zabronione odpady czy spala podkłady kolejowe. Antys adze czyszczą przewód kominowy i też należy je stosować.Jeszcze długo nie wszystkich będzie stać na wymianę systemu ogrzewania. Pozdrawiam

 • Ciekawa

  data dodania: 2019-11-12

  Witam! Mam pytanie czy mieszkaniec naszej miejscowości może mieć wgląd w wyniki pracy Straży Miejskiej z Żarek? Czy jest to gdzieś opublikowane?

  Szanowna Ciekawa,
  to co nie jest opublikowane w BIP, może być udostępnione na wniosek.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

 • Antysmog

  data dodania: 2019-11-10

  Czy gmina planuje coś działać w kwestii coraz większego zanieczyszczenia powietrza w gminie? Wyjście z domu to samobójstwo. Powietrze w całej gminie niemiłosiernie śmierdzi. Z domów widać kłęby czarnego dymu a nie widać by np straż miejska sprawdzała jak kiedyś czym palą ludzie. Czy gmina chce zadbać o swoich mieszkańców ?


  Szanowny antysmog,
  Straż miejska wykonuje po kilka kontroli w tygodniu. W niemal stu procentach przypadków mieszkańcy palą węglem, miałem - kupionym legalnie na polskich składach. Jeśli chodzi o działania gminy to na głównej stronie jest zakładka inwestycje i tam od wielu lat są wymieniane zadania z każdego roku, również w zakresie ekologicznych działań. W tym roku była realizowano np. termomodernizacja trzech budynków komunalnych. W ostatnich latach zmodernizowano wszystkie systemy grzewcze i wykonano termo we wszystkich budynkach publicznych na terenie gminy - placówki oświatowe, urząd, budynki komunalne, część remiz. Z inicjatywy gminy wykonano kilka programów, które polegały na montażu odnawialnych źródeł energii i wymianie pieców na prywatnych posesjach. Niestety, gmina na ten moment nie ma możliwości finansowych do wsparcia ani wymiany pieców, ani odnawialnych źródeł energii, bo dla gmin nie ma już pieniędzy w tych obszarach. W Polsce jest realizowany od ub. roku program Czyste Powietrze i mieszkańcy mają możliwość pozyskania dotacji z tego funduszu. Nie znam efektów tego programu w odniesieniu do gminy Żarki.
  Gmina Żarki ostatni taki program wymiany pieców realizowała w 2018 r. Była to Modernizacja źródeł ciepła w budynkach indywidualnych realizowana w ramach programu ograniczenia niskiej emisji
  Wartość: 720 000,00 zł, dofinansowanie: 253 000,00 zł, pożyczka z WFOŚiGW: 379 500,00 zł, środki własne: 467 000,00 zł. Zadanie realizowane w latach 2017-2018, wartość całkowita: 1 150 000,00 zł.
  Zamontowano piece w 230 domach. Każdy piec z wymaganym atestem energetyczno-emisyjnym. Mieszkaniec pokrywał 50 proc. kosztów.

 • orliki

  data dodania: 2019-10-13

  Jakiś czas temu w Żarkach na różnych osiedlach pojawiły się boiska do piłki nożnej. Otóż te boiska nie są przeznaczone do jazdy konnej! Może osoby które je posiadają posprzątają odchody swoich pupili. Po pieskach należy sprzątać to może i na osiedlu 600 lecia po konikach ktoś posprząta!

 • Maciej

  data dodania: 2019-10-07

  Szanowni Państwo

  Czy Urząd planuje wdrożyć program użyczania mieszkańcom kompostowników ?
  Byłaby to zachęta do utylizacji zielonych odpadów w przydomowych ogródkach.

  Taki program istnieje już od kilku lat np w Kroczycach.

  Pozdrawiam

  Maciej

  Szanowny Panie Macieju,

  wprowadzono nowe przepisy w zakresie gospodarkami odpadami. Czeka nas zmiana prawa lokalnego i wszelkie możliwe nowinki postaramy się uwzględnić.

  z poważaniem

  Katarzyna Kulińska-Pluta, UMIG Żarki

pierwsza|poprzednia|2|3|4| z   258następna|ostatnia

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar

Tagi

Gmina Żarki Szlak Orlich Gniazd Jura Krakowsko-Częstochowska Edukacyjne zagrody Oficjalny Portal Gminy Żarki Sanktuarium w Leśniowie Rycerska Drużyna Miasta Żarki Agroturystyka na Jurze chleb tatarczuch Skałki Jurajskie LKS Zieloni Żarki Miniskansen Wsi Jurajskiej
Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9