niedziela, 11 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Filip, Izolda

Wyszukiwarka

Strona główna » Wyszukiwarka

wielkość tekstu:A | A | A

Wprowadzona do wyszukiwarki fraza jest niepoprawna. Zapytanie powinno składać się z liter, cyfr, znaku spacji oraz mieć od 3 do 50 znaków.

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar

Tagi

Sanktuarium w Leśniowie Skałki Jurajskie Gmina Żarki chleb tatarczuch Edukacyjne zagrody LKS Zieloni Żarki Agroturystyka na Jurze Szlak Orlich Gniazd Oficjalny Portal Gminy Żarki Miniskansen Wsi Jurajskiej Rycerska Drużyna Miasta Żarki Jura Krakowsko-Częstochowska
Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6