Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Promocja u Prezydenta RP.

Promocja u Prezydenta RP.

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zorganizowano wystawę z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na jednej z plansz znalazła się kamień powstańczy Gloria Victis z Jaworznika.

W czwartek (22.01.) przed Pałacem Prezydenckim została otwarta w czwartek wystawa pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. Gminę Żarki na otwarciu reprezentował burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. Ekspozycję otworzyli Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak.

- Rocznice Powstania Styczniowego przypominają o wyjątkowej polskiej drodze do niepodległości, o wielkim pragnieniu wolności i patriotycznej dumie, które inspirowały do walki kolejne pokolenia Polaków. Powstańcy styczniowi zajmują wyjątkowe miejsce w naszej narodowej pamięci. Byli wzorem dla tych, którzy odzyskiwali niepodległość w roku 1918, pozostają i naszymi bohaterami - napisał też Bronisław Komorowski.

Prezydent RP przed dwoma laty skierował apel do osób i instytucji o włączenie się w obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W dniu otwarcia wystawy podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie każdego spotkania, które posłużyło przypomnieniu powstańców i ich losów.

Podziękowanie to była zatem skierowane również do proboszcza parafii w Jaworzniku księdza Marka Pacyny. To z jego inicjatywy w 2013 roku kamień powstańczy  został ustawiony w centrum miejscowości nieopodal kościoła.  W prace zostali zaangażowani mieszkańcy. „Gloria Victis 1863 – Powstańcom Styczniowym w 150. Rocznicę Bitwy pod Jaworznikiem 24 kwietnia 2013 roku” – taki napis został umieszczony na kamieniu poświęconym przez biskupa Antoniego Długosza.

Podziękowanie było skierowane również do burmistrza Miasta i Gminy Żarki za zaangażowanie Gminy Żarki w obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wspólnie z samorządowcami, uczniami, nauczycielami, kombatantami w dniu 15 stycznia 2013 roku.

Przed Pałacem Prezydenckim na fotografiach zobrazowano inicjatywy upamiętnienia wydarzeń i bohaterów powstania styczniowego m.in. w takich miejscowościach jak Suchawa, Węgrów, Myszyniec, Brudzeń Duży, Ostrów Mazowiecka, Stok, Kietlanka, Lublin czy Elbląg oraz Jaworznik. Fotografiom towarzyszy krótki opis.

Szef Kancelarii Prezydenta, otwierając wystawę przypomniał, że w 2013 i 2014 r. odbyło się kilkaset wydarzeń upamiętniający powstanie. - To był niezwykły obywatelski ruch odnawiania miejsc pamięci, robienia rekonstrukcji. W roku 2015 - po obchodach jubileuszu - robimy podsumowanie tych obchodów. Ta wystawa jest częścią tego podsumowania  - podkreślił. - Obchody odbywały się nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Łotwie - dodał Jacek Michałowski.

Wystawę oglądać będzie można do 2 marca.

(inf. własna, PAP, Katarzyna Kulińska-Pluta, zdjęcia: Klemens Podlejski)
 

29

STY

2015

1457

razy

czytano

3304/6270

umigzarki.pl

0

pierwsza źródłowa wzmianka o Żarkach

: Basen w Żarkach.

Basen w Żarkach.

: Ruiny w Żarkach.

Ruiny w Żarkach.

: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

: Wycieczka rowerowa.

Wycieczka rowerowa.

: Zabytkowe stodoły w Żarkach.

Zabytkowe stodoły w Żarkach.

: Muzeum w Żarkach.

Muzeum w Żarkach.

: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

: Widok na Żarki z lotu ptaka.

Widok na Żarki z lotu ptaka.

0

liczba mieszkańców

Logo: Miasto i Gmina Żarki.

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.