wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Cisza żydowskich cmentarzy

Strona główna » Aktualności » Cisza żydowskich cmentarzy

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 8 kwietnia br w Domu Kultury w Żarkach miało miejsce otwarcie wystawy „Klisze…Brzmienie ciszy żydowskich cmentarzy na ziemi górnoślaskiej”.

Prace przygotowali uczniowie klas trzecich I Gimnazjum przy ZSS w Siemianowicach Śl.  razem ze swoim opiekunem Leszkiem Gasiulewiczem – nauczycielem historii. Uczniowie biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Przedsiębiorczość”. W ramach tego projektu grupa chciała pokazać piękno i tajemniczość żydowskich cmentarzy. Wybrano cmentarze miast, które graniczą z Siemianowicami – są to cmentarze w Czeladzi, Katowicach i Bytomiu, a także w Żarkach, który odstaje od tego szablonu.
Jednym z elementów prezentacji projektu był krótki recital muzyczny Sandry Kulik – uczennicy trzeciej klasy, która  wykonała utwory związane z kulturą żydowską – „Miasteczko Bełz”, „Ramona” oraz „Skrzypek Hercowicz”. Dodatkowo uczennice przybliżyły krótko obrzędy żydowskie związane z pochówkiem zamarłych. Na otwarcie wystawy licznie przybyli uczniowie żareckiego gimnazjum i przedstawiciele władz z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak na czele. Zarówno występ, jak i prace fotograficzne cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Fotografie będzie można oglądać powtórnie w Domu Kultury w Żarkach przy okazji wizyty Muzeum na kółkach w Żarkach w  czerwcu br.

 

czytano: 1137 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-04-10 14:03:26

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6