wtorek, 22 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Dominik, Mateusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kryształowy jubileusz Domu w Lesie.

Strona główna » Aktualności » Kryształowy jubileusz Domu w Lesie.

wielkość tekstu:A | A | A

15 lat. Dokładnie taki jubileusz świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarkach. Na uroczystość do domu kultury przybyli pracownicy, pensjonariusze, władze samorządowe, przyjaciele, myszkowscy motocykliści oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia i domy środowiskowe.
Specjalne życzenia złożyli: przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Żarki Klemensem Podlejski, członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jakub Grabowski, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Teresa Kowacka, przedstawiciele Środowiskowego Domu z Zawiercia, Myszkowa przy ul. Milenium oraz ul. Gałczyńskiego, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogorzelniku. Nie mogło również zabraknąć ciepłych słów od dwóch stowarzyszeń, które wspierają działalność tej żareckiej placówki: Pomocna Dłoń i Cudowne Dzieci.

- Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarkach został przekazany do użytku dokładnie 22 listopada 2000r.  Z usług żareckiego domu przez 15 lat skorzystało 80 osób, obecnie przebywają w nim 33 osoby. Zależy nam na tym, aby to miejsce każdemu dawało szansę na bycie szczęśliwym człowiekiem – powiedziała kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żarkach Aneta Pniak, prowadząca spotkanie. – Nasza praca to tak naprawdę pełnienie służy społecznej poprzez wspieranie osób niepełnosprawnych. I cieszę się, że w tej służbie mam tylu przyjaciół.

W Żarkach to miejsce dla osób niepełnosprawnych potocznie nazywa się Domem w Lesie. To miejsce, w którym jest zapewniona fachowa opieka, wsparcie, zajęcia. Proponowany jest szeroki program opary o wycieczki, wyjazdy integracyjne, pikniki, wspólne wyjścia. Środowiskowy dom ściśle współpracuje z szeregiem instytucji w gminie Żarki i nie tylko.

- Pamiętam początki. Trzeba było jeździć po domach i namawiać rodziców, aby się przekonali, iż ich niepełnosprawne dziecko może wyjść z domu i korzystać z fachowej opieki – powiedziała Teresa Kowacka, kierownik MGOPS w Żarkach. - Dzisiaj niepełnosprawni są traktowani z pełną godnością i radzą sobie w takich sytuacjach, które przed 15 laty wydawały się niemożliwe do realizacji.

Jednym z przykładów może być fantastyczny program artystyczny w wykonaniu wychowanków domu. Z pewną dozą humoru, z dużym dystansem, ale w bardzo interesujący sposób zostali przedstawieni wszyscy pensjonariusze oraz pracownicy domu. Potem był piękny tort, a dla przyjaciół duże lizaki w kształcie domu wykonane w Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss w Żarkach.

 

czytano: 935 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-11-03 09:25:33

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6