niedziela, 17 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Donata, Łukasz
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Odnowa Topolowa

Strona główna » Aktualności » Odnowa Topolowa

wielkość tekstu:A | A | A

W związku z możliwością pozyskania środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach priorytetów: 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych oraz 9.2. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych, Gmina Żarki rozpoczęła  przygotowania do złożenia wniosków do konkursów w ramach wskazanych priorytetów.

Planuje się zrewitalizować teren przy ulicy Topolowej w Żarkach, gdzie znajdują się mieszkania socjalne i komunalne, wymagające kapitalnego remontu. Zakres robót obejmie  między innymi odnowienie elewacji budynków, wymianę dachów i stolarki zewnętrznej, zagospodarowanie terenu wokół, budowę drogi dojazdowej, oświetlenia, a także planuje się przeprowadzenie cyklu spotkań, szkoleń dla mieszkańców.

W ramach działań związanych z projektami w sobotę 23 lipca zorganizowano już po raz drugi spotkanie z mieszkańcami lokali przy ul. Topolowej, które rozpoczęło się od efektywnego uprzątnięcia terenu ze śmieci, gruzu, niepotrzebnych wielkogabarytów, skoszenia trawy.  W wielkie sprzątanie chętnie włączyli się sami mieszkańcy, którzy z niecierpliwością czekają na nowe oblicze ich miejsca zamieszkania. Mimo upalnej pogody gro obywateli sięgnęło po worki, grabki, taczki. Panie z ochotą  przygotowały również pieczonki, które wszyscy z miłą chęcią i wielkim smakiem skonsumowali po zakończonych pracach porządkowych.

W części oficjalnej spotkania, z udziałem burmistrza Klemensa Podlejskiego, przewodniczącej RM Stanisławy Nowak, radnych Moniki Radoisz i Adama Zamory oraz projektantów, podsumowano ankiety dotyczące pomysłu na zagospodarowanie terenu, które wcześniej zostały rozdysponowane wśród mieszkańców, dyskutowano o możliwościach realizacyjnych, uwarunkowaniach terenu, planie prac, odpowiadano na pytania i wątpliwości lokatorów. Najmłodsi swoją wizję  zaprezentowali w ramach konkursu plastycznego  „Zaprojektuj swoje podwórko”, a laureatów Maksymiliana Warwasa oraz Aleksandrę Stalkę, którzy złożyli swoje prace nagrodzono.

Przez następne miesiące będą trwały prace projektowe, konsultacje, pozyskiwanie niezbędnych dokumentów, następnie zostaną złożone wnioski o dofinansowanie zarówno rewitalizacji infrastrukturalnej jak i społecznej,  w przypadku pozyskania dofinansowania realizacja projektów rozpocznie się w przyszłym roku.  
Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie i liczymy na dalszą współpracę.

 

czytano: 926 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-07-26 09:55:06

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9