niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Narodowe Czytanie 2016

Strona główna » Aktualności » Narodowe Czytanie 2016

wielkość tekstu:A | A | A

Po raz pierwszy w Gminie Żarki odbyła się akcja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W minioną sobotę (3.09.) zorganizowano ją na placu klasztornym Ojców Paulinów w Leśniowie.

Najważniejszą tego dnia czynnością było wspólne czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza.  Wśród czytających znaleźli się m.in.: burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, przeor ojciec Jacek Toborowicz, przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak, członek Zarządu Powiatu Myszkowskiego Jakub Grabowski, rzeczniczka myszkowskiej policji Barbara Poznańska, redaktor naczelny Gazety Myszkowskiej Jarek Mazanek, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach Teresa Kowacka, druh przyboczny Krystian Włoch, Piotr Zamorski ze Starego Młyna w Żarkach, Marlena Major, Dagmara Sołtys.

W programie oprócz głośnego czytania Quo vadis Henryka Sienkiewicza znalazły się gry i zabawy dla dzieci:  Podchody z  Noblistą prowadzili harcerze z 18 Drużyny Harcerskiej w Żarkach, EtnoJura zorganizowała warsztaty plecenia wianków Ligii i wykonywania rybek z wikliny, a Małgorzata Mianowska - Stencel poprowadziła warsztaty plastyczne. Najlepsi w podchodach otrzymywali książki o Henryku Sienkiewiczu. Bibliotekarki z Żarek przygotowały stoiska z książkami w ramach akcji wymiany książek. Była również wystawa Twórczość Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie w Żarkach odbyło się pod Patronatem Honorowym: Pary Prezydenckiej, Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego  oraz Ojca Przeora Klasztoru Ojców Paulinów Jacka Toborowicza.

Organizatorzy: Gmina Żarki, MGOK Żarki, Miejsko i Gminna Biblioteka Publiczna, Klasztor Ojców Paulinów, Radna Rady Miejskiej  Monika Radosz.

(fot: Magdalena Brzegowska)

 

czytano: 812 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-09-05 13:49:26

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7