sobota, 19 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Henryka, Mariusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Przebudowy dróg w Gminie Żarki.

Strona główna » Aktualności » Przebudowy dróg w Gminie Żarki.

wielkość tekstu:A | A | A

Jeszcze w tym roku zostanie wyremontowana ul. Szkolna w Ostrowie oraz ul. Mostowa w Żarkach. Przebudowy dróg rozpoczęto w Jaworzniku przy ul. Dolnej, powstaje również nowa droga do Kępiny - Wysoka Lelowska.

- Zakończyły się prace na Osiedlu 600-lecia przy drogach gminnych: ul. Chryzantem, ul. Konwalii, ul. Łąkowa. Zadanie było finansowane z  budżetu Gminy Żarki – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Okazuje się, że ostatni kwartał 2016 r. będzie jeszcze obfitował w realizację innych zadań drogowych, a wszystko za sprawą pozyskanych dofinasowań.

- Gmina Żarki uzyskała  290 tys. zł na remont ul. Szkolnej w Ostrowie  na odcinku 1110 metrów bieżących. Przetarg został już ogłoszony. Do 10 października  trwa składanie ofert – dodaje burmistrz K. Podlejski.

Pieniądze uzyskano w ramach promesy Ministra Spraw Wewnętrznych w ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wysokość dotacji wynosi 290 tys. zł nie więcej jednak niż 80 proc. wartości zadania. Zakres prac:  roboty pomiarowe, roboty ziemne,  wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego, wyrównanie podbudowy istniejącej, wykonanie nawierzchni z asfaltobetonu, wykonanie poboczy z kruszywa łamanego, prace porządkowe przyległego terenu. Realizacja zadania do końca tego roku.

Z dofinasowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpoczęto dwie inne inwestycje. Trwa  przebudowa ulicy Dolnej z odwodnieniem w miejscowości Jaworznik oraz budowa drogi do Kępiny - Wysoka Lelowska Gmina Żarki. Zadnie wykonuje  P.H.U. LARIX Sp. Z o.o., z ceną brutto:  1 168 596,11zł.

Z pewnością z remontu ucieszą się mieszkańcy ul. Mostowej w Żarkach. Realizacja zadania do końca tego roku. Zaplanowano nawierzchnię w części z kostki brukowej, a w części z asfaltu.

Zostały już poczynione kroki, aby w przyszłym roku wykonać kolejne zadania drogowe. We wrześniu złożono wniosek w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 na „Przebudowę dróg ul. Olsztyńska  oraz ulica Górki w Żarkach”. Wniosek przewiduje przebudowę 339 metrów dróg, w tym budowę nawierzchni z kostki brukowej oraz wykonanie chodników.

- Wartość zadania: 529 936 zł, z czego gmina wnioskuje o 50 proc. dofinansowanie tj. 264 968 zł. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu: koniec listopada tego roku – dodaje burmistrz.

 

czytano: 919 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-10-04 13:42:28

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 8