czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Zielono i ekologicznie w gminie Żarki

Strona główna » Aktualności » Zielono i ekologicznie w gminie Żarki

wielkość tekstu:A | A | A

W gminie Żarki zostały zrealizowane są aż trzy ciekawe inicjatywy w ramach projektu „Eco-lokalnie”, mającego na celu ochronę środowiska i przyrody. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trzy miejsca zmieniają się na przyjazne naturze i człowiekowi.

Projekt „Eco-lokalnie” realizuje Centrum Rozwoju Lokalnego, a finansowany jest on ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały projekt trwa od początku lipca 2015 i zakończy się pod koniec stycznia przyszłego roku. Obejmuje on aż 23 inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i zachęcające ludzi do obcowania z przyrodą. Trzy z tych inicjatyw są realizowane w gminie Żarki.

Pierwsza z nich nosi nazwę „Kochajmy Jurę – pokażmy Rajce” (wartość dofinansowania: 18.199,97 zł). Celem inicjatywy jest rekultywacja obszarów przyrodniczych zdegradowanych przez człowieka na terenie skał Rajce w Przewodziszowicach, dzielnicy Żarek. W ramach przedsięwzięcia grupa nieformalna „Przyjaciele Jury” oraz okoliczni mieszkańcy wyczyścili, oznaczyli oraz zabezpieczyli szlak między skalnymi ostańcami w Przewodziszowicach. Zakupiono ławki i kosze na śmieci oraz przeprowadzono warsztaty edukacyjne dla dzieci z okolicznych szkół. Odrestaurowany szlak wzbogacił Gminę Żarki o kolejne atrakcyjne przyrodniczo miejsce dla pieszych i rowerowych wędrówek. W ramach inicjatywy odrestaurowano „Szlak Rajce”, oznaczony kolorem brązowym. Szlak obejmuje najważniejsze skalne ostańce Przewodziszowic: ostaniec „Przy Brzozie” – ulokowany wśród brzozowego lasu, strażnicę w Przewodziszowicach, skałę „Studnia” oraz ostaniec „Rajce” – jedno z najwyższych wzniesień w powiecie myszkowskim.

Drugie przedsięwzięcie nosi nazwę „Leśniów przyjazny środowisku i turystom” (wartość dofinansowania: 20.250,00 zł). Pomysłodawcą inicjatywy był o. Jerzy Kielech, a jego dzieło kontynuował o. Jacek Taborowicz. Inicjatywa została realizowana na terenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Zabytkowy klasztor jest corocznie odwiedzany przez wielu pielgrzymów. Zieleń na obszarze klasztoru wymagała dodatkowego zagospodarowania. W ramach inicjatywy na terenie przyklasztornym zostały nasadzane nowe rośliny rodzime oraz montowane dodatkowe ławki, kosze na śmieci oraz zadaszona altana, zwłaszcza przy źródełku Leśniówki oraz w pobliżu domu pielgrzyma, które stanowią miejsca szczególnie uczęszczane przez pielgrzymów i turystów. Dzięki temu będą oni mogli wypoczywać, urządzać pikniki oraz w razie konieczności schronić się przed deszczem.

Trzecia z inicjatyw ekologicznych na terenie gminy Żarki nosi nazwę „Dolina Leśniówki” – obszar wsparcia: działalność przeciwpowodziowa – przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom” (wartość dofinansowania: 20.000,00 zł). Pomysł został zrealizowany przez grupę nieformalną „Przyjaciele Jury”. Celem inicjatywy było oczyszczenie okolic rzeki Leśniówki oraz zabezpieczenie przed lokalnymi podtopieniami. źródło rzeki-wywierzysko oraz 150 metrowy odcinek rzeki znajduje się na terenie Klasztoru Ojców Paulinów. Jednak jedynie odcinek 50 metrów od wypływu z źródełka pozostaje zagospodarowany poprzez niwelacje i utworzenie miejsca dostępu do wody. Koryto rzeki w dalszej części porośnięte jest krzakami i ostrężynami. Kilka razy w trakcie roku przy większych opadach lub roztopach śniegu w tym miejscu powstaje całkowite rozlewisko, z bagiennymi miejscami, które całkowicie blokuje dojście do rzeki. Jednak teren ten może stać się wspaniałym punktem widokowym i doskonałym miejscem do wypoczynku. Do tego zmierzają właśnie podjęte w ramach inicjatywy działania. Usunięte zostały rośliny, przywrócona naturalna okrywa roślinna na zboczach doliny i co najważniejsze, zostały zabezpieczone przed lokalnymi podtopieniami. Utworzona została wzmocniona ścieżka

czytano: 828 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-12-27 13:44:58

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 5