czwartek, 21 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Benedykt, Lubomir
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Przedszkolaki i ekoprojekt.

Strona główna » Aktualności » Przedszkolaki i ekoprojekt.

wielkość tekstu:A | A | A

„Żarówki wymieniamy - energię i środowisko oszczędzamy” – pod takim hasłem zakończył się rok 2016 w Przedszkolu Publicznym w Żarkach.

W ramach konkursu „Eko-Lokalnie II” realizowanego przez Centrum Rozowju Lokalnego, a finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w obszarze wsparcia: ograniczenie antopropresji – minimalizacja emisji do środowiska z budynków/obiektów użyteczności publicznej, przedszkole pozyskało dofinansowanie w wysokości 3970 zł. na wymianę wszystkich starych żarówek na żarówki LED w całym budynku.

W grudniu we wszystkich pomieszczeniach rozbłysło nowe oświetlenie, które pozwoli na zmniejszenie zużycia energii w budynku, ekologiczne rozwiązanie - wolne od wycieków, rtęci i innych substancji szkodliwych dla środowiska.

Podczas realizacji projektu w przedszkolu odbyły się zajęcia uświadamiające dzieci, że oszczędzanie energii przynosi same korzyści. Gdy oszczędzamy prąd, ratujemy drzewa, chronimy wodę i powietrze przed zanieczyszczeniem – słowem troszczymy się o środowisko naturalne i pomagamy zachować je w niezmienionej postaci. Bo żeby wytworzyć potrzebną energię, kopalnie wydobędą mniej surowców naturalnych, a elektrownie mniej ich spalą. Do powietrza trafi mniej trujących gazów i innych szkodliwych substancji. Ziemi wyjdzie to tylko na zdrowie.

 

czytano: 712 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-01-04 10:52:01

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4