niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kapelmistrz z podziękowaniem.

Strona główna » Aktualności » Kapelmistrz z podziękowaniem.

wielkość tekstu:A | A | A

Specjalne podziękowania wręczono Henrykowi Rakowskiemu z Żarek za pracę społeczną oraz prowadzenie Orkiestry Dętej OSP Żarki od 1975 roku do końca 2017 r. Henryk Rakowski był gościem specjalnym na sesji Rady Miejskiej w Żarkach w dniu 13 marca 2018r.
Henryk Rakowski był przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1998 – 2002, od  1975 r. do 2017 pełnił funkcje kapelmistrza Orkiestry OSP Żarki, ale prowadził również próby z orkiestrą OSP Przybynów. Pan Henryk spisuje kroniki historyczne dotyczące przeszłości miasteczka, zbiera archiwalne zdjęcia. W 1997 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki.

Słowa podziękowania za wieloletni wkład w prowadzenie orkiestry dętej OSP Żarki skierowali burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak. Specjalny prezent - kopie protokołów Komitetu Obywatelskiego ze stycznia 1945 r. przekazał radny Alek Zieliński. Wiceprzewodniczącym ówczesnego komitetu był ojciec pana Henryka - Stanisław Rakowski.
- Dziękuję, że zostałem zaproszony na sesję. To dla mnie bardzo ważne. Dziękuję wszystkim, którzy o to zadbali o to, abym mógł odebrać podziękowanie – powiedział Henryk Rakowski, gość specjalny.

Przypomniał, iż w 1975 r. orkiestra liczyła zaledwie 3 osoby. Ogłoszono nabór, zgłosiła się 20 zainteresowanych. Bywało, że na próbie jednym instrumentem dzieliło się trzech grających. – Bo instrumentów na początku mieliśmy siedem. Spotykaliśmy się w remizie, w małym nieogrzewanym pomieszczeniu, nieraz grało się w płaszczach. Czasem koniecznym była przeprowadzka z próbą do garażu, gdzie było jeszcze zimniej – wspominał Henryk Rakowski. - Nie było ksero. Nuty na próby za każdym razem przepisywałem ręcznie.

Orkiestra zawsze towarzyszy we wszystkich ważnych uroczystościach państwowych i samorządowych na terenie gminy Żarki. Za czasów kapelmistrza H. Rakowskiego orkiestra występowała i w Bytomiu, i w Częstochowie na Jasnej Górze, na Świętym Krzyżu, brała udział w wojewódzkich przeglądach orkiestr dętych. Szczególnie miło kapelmistrz wspomina coroczny udział przez 20 lat w spotkaniach orkiestr dętych w Wadowicach pod hasłem „Strażacy w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

- Najlepszy okres dla orkiestry to czas, gdy burmistrzem został Klemens Podlejski. Zapewniono nam ogrzewane sale do ćwiczeń w remizie. Jedną dużą, drugą mniejszą do nauki gry. Zadbano  o umundurowanie i wspierano w zakresie zakupu instrumentów – powiedział Henryk Rakowski.

Dzisiaj w orkiestrze gra 35 osób. Prowadzenie przejął nowy, młodszy kapelmistrz Tomasz Radosz.

- Dbajcie Państwo o orkiestrę. To ważne, aby samorząd troszczył się o grających. Pamiętajcie, że ważne jest to, aby zachęcać młodych ludzi do grania, bo jeśli nie będzie chętnych ani naborów, to nie będzie orkiestry – powiedział H. Rakowski.

 

czytano: 508 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-03-13 13:25:26

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6