czwartek, 22 listopada 2018 r.
imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Dzień Kobiet w SP Jaworznik.

Strona główna » Aktualności » Dzień Kobiet w SP Jaworznik.

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 8 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II    w Jaworzniku odbył się uroczysty, ale nietypowy Dzień Kobiet. Myślą przewodnią było przybliżanie postaci słynnych Polek walczących o niepodległość naszej Ojczyzny.  Uczniowie klas I – VII opracowali i zaprezentowali  podczas apelu najciekawsze informacje dotyczące sławnych Polek tj. Zofia Kossak-Szczucka, św. Faustyna  Kowalska, Helena Modrzejewska, Danuta Siedzikówna, Maria Konopnicka, Irena Sendlerowa,  św. Jadwiga Andegaweńska.

Polska tradycja zna przykłady kobiet podejmujących walkę    w obronie ojczyzny. Do XIX wieku udział kobiet stających z orężem w ręku do walki zdarzał się tylko  w sytuacjach nadzwyczajnych. Popularny był wtedy obraz matki-Polki, która wysyłała w bój swych synów. Jednak to czas pokazał, że poziom akceptacji ról kobiet znacznie wzrósł podczas I wojny światowej  i krótko po jej zakończeniu. Przede wszystkim przyczyniła się do tego praca samych kobiet, które sumiennie, często z narażeniem życia, wykonywały powierzone obowiązki.
Na zakończenie apelu wszystkie kobiety z naszej szkoły zostały  obdarowane kwiatami, o co zadbali chłopcy z opiekunem Samorządu Uczniowskiego.

 

czytano: 338 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2018-04-03 08:43:41

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7