niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Konwent wójtów i burmistrzów

Strona główna » Aktualności » Konwent wójtów i burmistrzów

wielkość tekstu:A | A | A

W Żarkach odbył się konwent Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Samorządowcy spotkali się w Starym Młynie w Żarkach w Muzeum Dawnych Rzemiosł. Tematyka posiedzenia Konwentu obejmowała m.in. zagadnienia związane z najnowszymi zmianami legislacyjnymi w zakresie prawa samorządowego, a także przygotowaniem do realizacji projektów jst w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Gości powitali Koordynator Konwentu Ireneusz Czech, a także burmistrz Żarek Klemens Podlejski i wicestarota Myszkowski Anna Socha-Korendo.

Wśród gości nie mogło oczywiście zabraknąć samorządowców gminnych z Powiatu Myszkowskiego. Na sali znaleźli się także Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Wójt Poraja Łukasz Stachera i Wójt Niegowy Dorota Hajto-Mazur.

Burmistrz Żarek Klemens Podlejski jako gospodarz spotkania w ramach wystąpienia przedstawił atrakcje turystyczne Gminy Żarki, a wicestarosta Anna Socha-Korendo scharakteryzowała Powiat Myszkowski. W części merytorycznej goście omawiali ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Dyrektor Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Jarosław Wesołowski przedstawił działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WSL na lata 2014-2020 i wspieranie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego istotnych z punktu widzenia małych i średnich gmin.

Prezes Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Szymon Liszka mówił o wymaganiach w zakresie dokumentacji dla okresu programowania 2014-2020, natomiast przedstawiciel Fundacji Veracity z Poznania Tomasz Szudrzyński pokazał działanie systemu „Alertownik” – dwustronnego narzędzia komunikacji na linii gmina-mieszkańcy.

W części turystycznej oglądano młyn oraz odwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej. Tu na samorządowców czekał ojciec przeor Jerzy Kielech.

(Katarzyna Kulińska-Pluta, Marcin Pilis)

 

czytano: 904 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-06-30 15:13:01

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 3