piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Nagroda Marszałka dla Wojciecha Mszycy.

Strona główna » Aktualności » Nagroda Marszałka dla Wojciecha Mszycy.

wielkość tekstu:A | A | A

Możemy być dumni. Wojciech Mszyca, która jak sam mówi pół serca ma dla Żarek, a drugie pół dla Katowic, odebrał dzisiaj nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Nagrodę przekazał dyrektor Wydziału Kultury UMWŚ Przemysław Smyczek w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Gratulacje w imieniu mieszkańców Gminy Żarki złożył Klemens Podlejski i wręczył laureatowi choinkę z EtnoJury.

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków przyznawana jest osobom fizycznym lub prawnym za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków na terenie województwa śląskiego i opieki nad nimi. Nagroda przyznawana jest inwestorom i wykonawcom za całokształt działalności lub za realizację wartościowych projektów konserwatorskich albo archeologicznych.

Tegorocznymi laureatami Nagród Marszałka Województwa Śląskiego zostali:
•    Danuta Skrzypczyk (kategoria wykonawca) – absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych) w zakresie konserwacji i restauracji papieru i skóry zabytkowej,
•    Wojciech Mszyca (kategoria inwestor) – emerytowany dziennikarz, kolekcjoner, badacz historii zabytków, popularyzator idei ochrony zabytków i opieki nad nimi.

Zobacz również: http://www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=8046

 

czytano: 878 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-12-10 15:19:12

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9