piątek, 22 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Bogusław, Jagoda
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Żarki w setce najlepszych gmin.

Strona główna » Aktualności » Żarki w setce najlepszych gmin.

wielkość tekstu:A | A | A

Żarki na 96 miejscu w kraju wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Rzeczpospolita opublikowała Ranking Samorządów. Oceniła efektywny rozwój, dbałość o jakość życia mieszkańców oraz dobry stan finansów. W kategorii Europejski Samorząd, w której oceniano pozyskane unijne środki Żarki znalazły się również na 96 miejscu.

Przy powstawaniu rankingu brano pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów, ale i oceniano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2012-2015, wartość środków unijnych, jakie w latach 2012-2015 wpłynęły na rachunek budżetu, wskaźnik zadłużenia oraz nadwyżkę, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2012-2015, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2012-2015 dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca  w latach 2012-2015, transport i łączność, ochrona środowiska.

Ocena była przeprowadzana w dwóch etapach.  Do drugiego etapu zakwalifikowano 565 samorządów. W grupie tej znalazło się  65 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

- W kategorii Europejski Samorząd, czyli w rankingu wykorzystania środków unijnych jesteśmy na 96 miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Uzyskaliśmy przychód na jednego mieszkańca w wysokości 756 zł z Unii Europejskiej w 2015 r. – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Cieszy nas, że utrzymujemy pozycję w pierwszej setce w swojej kategorii.

Lokata 96 została również osiągnięta w Rankingu Samorządów, w  którym oceniani rozwój, dbałość o życie mieszkańców oraz dobry stan finansów, (z wykluczeniem środków unijnych). Dochód w złotych na mieszkańca w 2015 r. wyniósł 4 293 zł, wydatki na osobę 4 518 zł. W tej kategorii w pierwszej trojce znaleźli się: Kołobrzeg, Zator, Uniejów.

- Ranking przygotowany przez dziennik Rzeczpospolita potwierdza naszą systematyczna pracę urzędników Gminy Żarki i pracowników  jednostek organizacyjnych – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

 

czytano: 820 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-07-21 11:28:02

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 7