niedziela, 24 marca 2019 r.
imieniny obchodzą: Gabriela, Marek
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Dotacja na odnawialne źródła energii.

Strona główna » Aktualności » Dotacja na odnawialne źródła energii.

wielkość tekstu:A | A | A

Siedem podmiotów z województwa śląskiego, w tym Gmina Żarki znalazły się na liście projektów zatwierdzonych do dofinansowania. Blisko 4 miliony złotych uzyskano na montaż odnawialnych źródeł energii na terenie posesji prywatnych w Gminie Żarki.

Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę ocenionych projektów zawierającą wyniki prac Komisji Oceny Projektów i wybrał do dofinansowania projekty w konkursie dla Poddziałania 4.1.2. Odnawialne źródła energii – RIT Subregionu Północnego.

- Zarząd udzieli dotacji dla siedmiu podmiotów biorąc pod uwagę dostępną alokację konkursową. Znaleźliśmy się na trzecim miejscu na liście – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Wartość zadania wynosi 4 719 477,40, dotacja 3 700 000,01.

Wniosek został złożony na początku marca tego roku do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 działanie 4.1.2 Odnawialne źródła energii. W aplikacji Gmina zobowiązuje się do redukcji emisji gazów i pyłów do atmosfery, w tym pyłu PM 10.

- Zależy nam na zwiększaniu poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Żarki, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Projekt jest kontynuacją zadania realizowanego ze środków PROW polegającego na montażu  91 instalacji solarnych – dodaje burmistrz Klemens Podlejski.

Podpisanie umowy w tym roku, następnie procedura przetargowa.  Warto dodać, iż projekt posiada pełną dokumentację techniczną wykonania instalacji – projekty techniczne, zestawienie urządzeń z audytem energetycznym uproszczonym dla każdego z gospodarstw. Sporządzone i podpisane są już wszystkie umowy pomiędzy Gminą a mieszkańcami biorącymi udział w projekcie, określające wszelkie warunki uczestnictwa w projekcie.

W konsekwencji planuje się montaż 320 szt. kompletnych zestawów solarnych. Zestawy solarne zostały przydzielone gospodarstwu domowemu wedle bieżącego zużycia wody użytkowej oraz ilości osób zamieszkujących. Końcowo ustalono:
- 77 zestawów nr 1: 2 kolektory słoneczne + 200 litrowy zasobnika na ciepła wodę
- 220 zestawów nr 2: 3 kolektory słoneczne + 300 litrowy zasobnik na ciepłą wodę
- 23 zestawów nr 3: 4 szt. kolektorów słonecznych i 400 litrowy bojler.

Z kolei dla inwestycji, dla których wyeliminowano drogą inwentaryzacji możliwości technicznego montażu kolektorów słonecznych przewidziano montaż pompy ciepła do podgrzewania cwu w liczbie 17 sztuk.

Celem ograniczenia zużycia energii elektrycznej zaproponowano montaż 134 sztuk instalacji fotowoltaicznych z oparciu o panele fotowoltaiczne wpięte do sieci. Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej gospodarstw objętych projektem zaproponowano montaż:
- 48szt. instalacji mocy 2 kW,
- 1szt. Instalacji mocy 2,5kW,
- 44 szt. instalacji mocy 3kW,
- 6szt. instalacji mocy 3,5 kW
-oraz 35 instalacji mocy 4kW

 

czytano: 1386 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2016-10-12 09:21:31

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6