wtorek, 19 lutego 2019 r.
imieniny obchodzą: Konrad, Mirosław
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Przybynów rozpoczął podróż po Europie!

Strona główna » Aktualności » Przybynów rozpoczął podróż po Europie!

wielkość tekstu:A | A | A

Od marca br. w Szkole Podstawowej im. Integracji Europejskiej z inicjatywy dyrektora placówki ruszył program edukacyjny autorstwa nauczycielek Eweliny Błaszczyk i Urszuli Radosz pt. „W podróży przez Europę”.  Celem projektu jest ukazanie różnorodnego charakteru państw, poznanie ich symboli narodowych, kultury, ciekawostek i anegdot, rozwijanie tożsamości europejskiej oraz pogłębianie wiedzy o państwach europejskich, a także kształtowanie postaw patriotycznych. Tematem pierwszego spotkania 21 marca  była oczywiście Polska.

W podróż po naszym kraju uczniów, przybyłych także licznie przybyłych rodziców zabrały dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami Izabelą Piasecką oraz Moniką Rzepką. Imprezę rozpoczęła prezentacja multimedialna, która zawierała najważniejsze informacje dotyczące naszej Ojczyzny. Dzieci zaprezentowały symbole narodowe wraz z ich historią i znaczeniem, a następnie najważniejszych władców, sławnych polskich pisarzy, poetów i noblistów, państwa sąsiadujące z Polską, największe  i najpiękniejsze miasta oraz ich zabytki, kolejne polskie stolice oraz sojusze i organizacje międzynarodowe, do których należy nasz kraj.

Po obejrzeniu prezentacji prowadząca M. Rzepka rozpoczęła quiz pt. „Kocham Cię, Polsko!”. Pomysł zabawy został zaczerpnięty z popularnego programu rozrywkowego, emitowanego przez Telewizję Polską. Składał się on z ośmiu rund, w których sprawdzano wiedzę  zdobytą podczas spotkania. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące znajomości polskich bajek dla dzieci, baśni, miast, zabytków architektury, symboli narodowych, tańców, przysłów, piosenek i ważnych postaci. Idąc za wzorem konkursu TV, na scenie szkolnej pojawili się również artyści w strojach ludowych, którzy prezentowali polskie piosenki i regionalne tańce. Turniej zakończył się sprawiedliwym remisem. Każda z drużyn, oznaczona polskimi kwiatami makami i stokrotkami wykazała się dużym refleksem i wiedzą o swojej Ojczyźnie. Całości dopełniła degustacja pysznego bigosu, polskiej potrawy, w przygotowanie której zaangażowali się rodzice przedszkolaków.

Oprawę plastyczną do uroczystości wykonała Anna Poll, a o podkład muzyczny zadbał Marcin Todynek. Na imprezę liczne przybyli rodzice przedszkolaków. Z reakcji widzów można było wnioskować, że wszyscy wspaniale się bawili i wiele nauczyli.

(Informacja ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie)

czytano: 525 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2017-04-04 09:25:56

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 9