sobota, 19 stycznia 2019 r.
imieniny obchodzą: Henryka, Mariusz
Linki
https://www.gov.pl/
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Etnojura w Żarkach

Strona główna » Aktualności » Etnojura w Żarkach

wielkość tekstu:A | A | A

W gminie Żarki powstało kolejne interesujące miejsce. Pracownia Etnojura przy ul. Leśniowskiej 26 zaprasza na wycieczki i warsztaty. Dawne metody wyplatanie wikliny, robienie lalek motanek, druku na tkaninie to tylko niewielki fragment działalności. W każdym razie na pewno czeka nas tu wesoła zabawa z naturalnymi, ekologicznymi materiałami. To propozycja dla grup, rodzin, turystów indywidualnych. Wszystko pod  okiem instruktorów i animatorów.

- Nie mamy zamku, ale wykorzystujemy swoje turystyczne położenie na Jurze i nasi mieszkańcy uwierzyli, iż połączenie turystyki i edukacji może przynieść bardzo dobry efekt – mówi burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Miniskansen Wsi Jurajskiej, Zagroda Maciejówka, czy u Strusia to już od dawna funkcjonujące produkty turystyczne. W ub. roku w Żarkach pojawiła się Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss, w której każdy może wyprodukować własnego lizaka, w Przystani Leśniów są warsztaty robienia pizzy, a przyjazna dzieciom stajnia Jaroszówka zaprasza do poznanie życia koni.

Pracownia EtnoJura  ruszyła od wtorku (21 kwietnia). Ma ofertę dla  dzieci od 4. roku życia po młodzież licealną. - W zależności od oczekiwań turystów, ich wieku i upodobań dzieci, możemy zaplanować dowolne atrakcje. Pytamy tylko, ile lat będą mieć nasi goście oraz ile czasu chcą  spędzić w Żarkach – mówi Dagmara Muszyńska, inicjatorka pracowni. – Programy spędzania wolnego czasu są już dostępne na stronie.

Pierwsze możliwości pracowni będzie można poznać już w najbliższy weekend. W sobotę 25 kwietnia na Leśniowską 26 są zapraszane maluchy z okolicy (4+) na robienie znaków patyczków, które potem w niedzielę mali autorzy będą mogli odnaleźć na słupach po drodze do innej atrakcji żareckiej - manufaktury cukierków. - Każde dziecko, które odnajdzie swojego patyczaka, przy drogach koło targowicy, dostanie etno lizaka. Zapraszamy rodziny i osoby indywidualne przez cały weekend można przyjść o dowolnej porze i bawić się wikliną – zachęca D. Muszyńska.

Zajęcia w okresie jesienno-zimowym będą się odbywać w budynku. Atutem pracowni jest jednak rozległe zielone podwórko. Będzie wykorzystywane przy ładnej pogodzie. Na pewno w czerwcu, w ogrodzie będzie można przypomnieć sobie lub poznać dawne miejskie i wiejskie zabawy, posiłować przy robieniu powrozów i nie tylko.

Pracownia działa na rzecz grup zorganizowanych, ale swoje miejsce mogą tu również znaleźć turyści indywidualni. W ramach oferty letniej Żarek Szalone warsztaty etno będą się odbywać w każdy weekend (od 25 kwietnia).

- Niezależnie od wieku i od pory dnia, niezależnie czy to wypad rodzinny, czy towarzyski -  w każdy weekend można wziąć udział w warsztatach z dowolnym materiałem: żywą wikliną, brzozą, słomą, gazetą. Można zacząć od podstawowych technik albo realizować własne pomysły – zaprasza Dagmara Muszyńska.
EtnoJura

Pracownia Etnodizajnu
ul. Leśniowska 26, 42-310 Żarki
tel: 730-950-551
kontakt@etnojura.pl, www.etnojura.pl

 

czytano: 2437 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2015-04-23 11:27:11

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

Czy w Domu Kultury w Żarkach powinny odbywać się seanse kinowe?

  • 92.9%
  • 7.1%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 6