Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wycieczka do Lichenia dla osób niepełnosprawnych z gminy Żarki.

Wycieczka do Lichenia dla osób niepełnosprawnych z gminy Żarki.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w tym roku po raz szesnasty zabrał osoby niepełnosprawne z gminy Żarki na wycieczkę. Grupa pojechała do Lichenia i Kruszwicy w dniach 4-5 sierpnia.


- Co roku organizujemy wyjazd dla osób niepełnosprawnych. Od szesnastu lat pokazujemy im Polskę krok po kroku, region po regionie – informuje Teresa Kowacka, kierownik MGOPS w Żarkach. – Wyjazd był finansowany z środków Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, naszego ośrodka pomocy oraz od sponsorów.


Na liście osób wspierających to przedsięwzięcie znaleźli się w tym roku: Krzysztof Bernacki z Żarek z ul. Zielonej, Natalia Bernacka z Żarek z ul. Leśniowskiej, Marcin Podlejski z Żarek z ul. Myszkowskiej, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy Oddział w Żarkach, Sklep spożywczy Jadwigi Rogali, Danuta Musiał z Żarek z ul. Myszkowskiej.


Dzięki instytucjom i osobom prywatnym udało się zorganizować wyjazd, nocleg oraz atrakcje. Uczestnicy wyjechali w dniu 4 sierpnia. Zostali zakwaterowani w Domu Pielgrzyma. Obejrzeli m.in. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, podróżowali statkiem „Rusałka” po jeziorze Gopło, zwiedzili „Mysią wieżę”, romańską kolegiatę św. Piotra i Pawła, Strzelno ze wzgórzem św. Wojciecha.


W latach poprzednich niepełnosprawni odwiedzili m.in. Chorzów, Kraków, Zbrosławice i Tarnowskie Góry, Pszczynę,  Jędrzejów. Kalwarię i Wadowice, Wisłę, Koniaków, Istebną, Ustroń, Dębno, Niedzicę, Kazimierz, Sandomierz, Szczawnicę, Toruń, Warszawę. Zakopane i wiele innych miast oraz obszary Kotliny oraz Warmii i Mazur.

- Niepełnosprawni są aktywni, chcą podróżować, poznawać nowe miejsca. Niepełnosprawność nie jest w tym barierą – dodaje Teresa Kowacka.


Przypomnijmy, iż w lipcu szesnaścioro dzieci z gminy Żarki wyjechało na wakacje dzięki  dofinansowaniu z Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żarkach.  - Takie wyjazdy są organizowane również  od lat – twierdzi Teresa Kowacka. – Finansowe wsparcie ze strony komisji pozwala na to, aby dzieci miały zapewnione interesujące wakacje. W trakcie wyjazdu dzieci zobaczyły: Gdańsk, Gdynie, Półwysep Helski, Rozewie. Wyjazd odbył się we współpracy z firmą Lutur. W ramach pobytu był realizowany program profilaktyczny.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Archiwum MGOPS Żarki)

09

SIE

2010

1215

razy

czytano