Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Dofinansowanie na film o dawnych Żarkach z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dofinansowanie na film o dawnych Żarkach z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jeszcze w tym półroczu powstanie film, który będzie opowiadał o tym, jak wyglądało miasto i jacy byli jego mieszkańcy  w okresie przedwojennym. W pracę przy filmie zostaną zaangażowani gimnazjaliści z Żarek.

W ub. roku został złożony wniosek do Partnerstwa Północnej Jury. W tym roku przez burmistrza Klemens Podlejskiego została podpisana umowa na realizację zadania polegającego na przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla młodzieży wraz z przygotowaniem filmu dokumentalnego nt. dawnych Żarek.

Już w pierwszych dniach września do udziału w projekcie zostaną zaproszeni uczniowie gimnazjum. Wezmą udział w warsztatach edukacyjnych. Głównymi tematami  warsztatów będzie film poprowadzi Krzysztof Zygalski, autor wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyser jest z pochodzenia żarczaninem. Od 1970 roku mieszka w Katowicach. Żarki jednak do dzisiaj stanowią dla niego miejsce poszukiwania interesujących filmowych tematów. Natomiast kolejny blok tematyczny nt. dziedzictwa kulturowego poprowadzi Wojciech Mszyca, z pochodzenia żarczan, teraz katowiczanin. Od lat zaangażowany w ratowanie pamiątek, zabytków dawnej przeszłości miasta Żarki.
Jedna i druga seria warsztatów będzie liczyła po 20 godzin, czyli warsztaty będą liczyć łącznie 40 godzin. Warsztaty będą obywać się w budynku gimnazjum oraz w terenie.

W ramach warsztatów filmowych gimnazjaliści mając kontakt z reżyserem filmowym będą poznawać tajnik przygotowywania filmu dokumentalnego, zapoznają się z pracą kamery, nauczą się zdobywania informacji, prowadzenia wywiadów. W ramach warsztatów dziedzictwa kulturowego poznają żareckie zabytki, ich historię, zwiedzą je. Wszystko po to, aby lepiej poznać swoje miejsce zamieszkania. Rolą młodych ludzi w ramach warsztatów będzie również wskazanie na osoby starsze ze swojego otoczenia, które staną się bohaterami planowanego materiału filmowego oraz zebranie od nich wstępnych wywiadów, a następnie zostanie przeprowadzony dobór osób, które wystąpią w filmie.
Integralną częścią projektu będzie powstanie filmu dokumentalnego nt. dawnych Żarek. Reżyserem będzie ta sama osoba, która poprowadzi warsztaty filmowe. Gminie Żarki zależy na odszukaniu osób, które pamiętają czasy, jak żyło się w Żarkach przed wojną, opowiedzą o dawnym rzemiośle, jarmarkach, wspomną wrzesień 1939 roku (dramatyczne bombardowanie miasteczka w dniu 2 września oraz tzw. krwawy poniedziałek w dniu 4 września) i trudne okupacyjne czasy.

- Gminie Żarki zależy na realizacji tego projektu, ponieważ świadkowie owych wydarzeń odchodzą, a wraz z nimi ich wspomnienia. Właściwie jest to ostatni moment na utrwalenie tych relacji i zachowanie ich w filmie dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia burmistrz Klemens Podlejski.

Koszt zadania wyniesie 37 360,00 zł. Sumę 30 972,00 gmina Zarki pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich startując w konkursie Partnerstwa Północnej Jury.

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, na fot. Okładka Filmu o Józefie Morawcu)

26

SIE

2011

906

razy

czytano