Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Inwestycja rozpoczęta.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Inwestycja rozpoczęta.

Ruszyły prace przy zaniedbanym młynie przy ul. Ofiar Katynia. Za sprawą unijnego dofinansowanie zostanie on gruntownie zrewitalizowany. Powstanie tu Muzeum Dawnych Rzemiosł. Zadanie ma być zrealizowane do końca października 2014 r.  Zadanie wykonuje Pracownia Konserwacji Zabytków nad Łódką Spółka z Łodzi za kwotę 3 936 000  zł brutto. Firma została wyłoniona w przetargu, do którego zgłosiło się 10 firm.

- Na konieczne prace uzyskaliśmy unijne dofinansowanie z zakresu rewitalizacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Budynek zostanie zagospodarowany na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Żarki od wieków słyną z tradycji handlowych, usługowych i rzemieślniczych. Kiedyś w Żarkach było kilka młynów. Wiele zniknęło z pejzażu miasta. Niektóre są w rekach prywatnych. Obiekt przy ul. Ofiar Katynia należy do Gminy Żarki. Wystartowaliśmy w 2010 roku w konkursie unijnym i udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. wartości zadania.

Projekt pt. „Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach” polega na rewitalizacji zaniedbanego inwestycyjnie i społecznie budynku młyna oraz jego zagospodarowaniu na potrzeby muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Celem projektu jest pełniejsze, wielofunkcyjne wykorzystanie zrewitalizowanego budynku, nadanie mu nowych funkcji - przede wszystkim kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych i społecznych. W ramach projektu rewitalizacji poddawany jest budynek o pow. 561,70 metrów kwadratowych, dobudowana zostanie klatka schodowa wraz z windą, ocieplone zostaną mury, wyremontowany dach, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, wymieniona instalacja elektryczna, założona instalacja wod-can., co., teleinformatyczna. Konserwacji poddane zostaną mlewniki oraz inne elementy wyposażenia młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną ciekawie zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne, szkoleniowe.  Na terenie przyległym przewiduje się nasadzenia roślin oraz montaż małej architektury. Projekt przebudowy wykonał architekt z Żarek Tomasz Ulman.
 

- Bez dofinansowania trudno byłoby nam uratować ten obiekt. Jego stan z roku na rok pogarszał się. Zabezpieczaliśmy go, ale na gruntowany remont bez wsparcia zewnętrznego nie byłoby nas stać. Dzięki wsparciu uda się uratować cały obiekt wraz z wyposażeniem, wprowadzić nową funkcję do obiektu poprzemysłowego – przekonuje burmistrz Klemens Podlejski. - Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną, turystyczną małego miasteczka na Jurze.

Budynek znajduje się przy uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789. Tą drogą przemieszczają się przez cały rok wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi do Sanktuarium Leśniowskiego. Bezpośrednio przy muzeum wiedzie droga do zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. W bezpośrednim sąsiedztwie Starego Młyna wybudowane jest Gimnazjum Gminne, nieopodal znajduje się targowisko miejskie.

O Starym Młynie w Aktualnościach. Relacja TV

W dniu 27 listopada w wyadaniu Aktualnosci TV Katowice można było obejrzeć materiał filmowy na temat Starego Młyna w Żarkach. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia programu. Jest dostepny pod adresem:  http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/27-listopada-1830/13138271

(przygotowanie: Katarzyna Kulińska-Pluta)
 

19

LIS

2013

10388

razy

czytano