Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Smaczne Stoły Wielkanocne

Smaczne Stoły Wielkanocne

Starostwo Powiatowe i Gmina Niegowa wspólnie zorganizowały pierwszą Powiatowo-Gminną Prezentację Stołów Wielkanocnych. W minioną niedzielę na sali gimnastycznej niegowskiego Gimnazjum mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w niezmiernie udanym przedsięwzięciu. Warto zaznaczyć, że Starostwo Powiatowe zaprezentowało po raz pierwszy własny stół.

Gminę Żarki reprezentował Zespół Carmen z Przybynowa, był również obecny Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Żarkach.


W odróżnieniu od lat poprzednich organizatorzy postanowili tym razem przygotować tradycyjną prezentację stołów wielkanocnych nieco bardziej kameralnie. Zrezygnowano z ujęcia regionalnego na korzyść zasięgu powiatowego.

Było to strzał w dziesiątkę. Prezentacja miała bowiem unikalny charakter, a uczestnicy podkreślali wspaniałą atmosferę, jaka panowała do samego końca.
Początek imprezie nadali gospodarze. Starosta Wojciech Picheta i Wójt Krzysztof Motyl w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Mariana Szczerbaka i Przewodniczącej Rady Gminy Niegowa Zofii Kaszni powitali wszystkich przybyłych.

Wśród gości na sali znaleźli się mi.in.: Poseł na Sejm Jadwiga Wiśniewska, Wicewojewoda Śląski Andrzej Pilot, Wicestarosta Myszkowski Mariusz Trepka, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Żarek Klemens Podlejski, Wójt Poraja Łukasz Stachera. Na sali zasiedli przewodniczący Rad Gminnych, reprezentacji Policji i Straży Pożarnej, kierownicy ośrodków i instytucji rolniczych, dyrektorzy szkół z Powiatu Myszkowskiego i ośrodków kultury.

Ważnymi gośćmi byli przedstawiciele instytucji i banków, działających na terenie Powiatu, które wsparły Prezentację Stołów Wielkanocnych: Ryszard Boroń – zastępca prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Aleksander Starczewski Dyrektor oddz. Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Niegowie, Jolanta Grygiel – Dyrektor oddz. Banku Gospodarki Żywnościowej w Myszkowie, Zofia Jakubczyk – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie, Elżbieta Kubuj – Prezes i Ewa Mędrek – Z-ca Dyrektora Banku SK, Halina Musialik – Kierownik filii Banku Polskiej Spółdzielczości w Poraju.

- Postanowiliśmy imprezę tę zorganizować tu, na terenie naszego powiatu, o zasięgu lokalnym, gdzie wszyscy mamy naszą małą ojczyznę. Kiedyś stoły miały formułę szerszą, regionalną, ale doszliśmy do wniosku, że w mniejszym wymiarze też warto się spotkać i wymienić doświadczenia. Dlatego korzystając z okazji chciałbym podziękować wójtowi Krzysztofowi Motylowi za gościnę, wszystkim burmistrzom i wójtom. Bardzo gorąco dziękuję wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za te wspaniałe potrawy i wysiłek włożony w przygotowanie pięknych stołów i wszystkim osobom, które wsparły naszą dzisiejszą uroczystość – powiedział podczas otwarcia uroczystości Starosta Wojciech Picheta.

Wójt Krzysztof Motyl opowiedział szeroko o historii i tradycjach związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

- Przychodzi Wielki Tydzień i przychodzi Wielkanoc, która rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, po której udajemy się swoich domostw, aby podzielić się święconym jajkiem i zasiąść do suto zastawionych stołów. Wiemy, że wiele tradycji związanych jest ze świętami, m.in. śmigus dyngus, ale w tym dniu każdy każdego może polewać wodą- mówił Wójt Krzysztof Motyl, dziękując wszystkim za przybycie, a wystawcom za znakomite przygotowanie stołów.

W imieniu Rady Powiatu wszystkim podziękował Przewodniczący Rady Marian Szczerbak, życząc wszystkim dobroci, miłości i szczęśliwości z okazji zbliżających się Świąt.

W podobnym tonie wypowiadali się Poseł Jadwiga Wiśniewska i Wicewojewoda Marian Pilolt.

- W Gminie Niegowa czuje się jak u siebie. Gratuluję gospodarzom. To jest rzadka okazja, że możemy być razem, a nie obok siebie – mówiła Poseł Jadwiga Wiśniewska..

Część oficjalną poprowadził Dyrektor Ośrodka Kultury w Niegowie Andrzej Szczepańczyk.

Tego dnia jednak najważniejsze były panie i panowie z licznych KGW, reprezentujących wszystkie gminy Powiatu Myszkowskiego.
Swoje stoły przygotowały: Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowy, Łutowca, Ludwinowa, Trzebniowa, Gorzkowa Nowego, Sokolnik (Gmina Niegowa); KGW Porajanki, Malwy, Choronianki, Kalina-Kuźnica Stara, Kalina-Jastrząb (Gmina Poraj), KGW Nowowsianki (Gmina Myszków); KGW Krusin, Winowno, Lgota Mokrzesz (Gmina Koziegłowy); Zespół Śpiewaczy „Carmen”, Zespół Szkół im. T. Kościuszki (Gmina Żarki).

Po raz pierwszy własną prezentację miało Starostwo Powiatowe, reprezentowane przez Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Uczniowie pobierający naukę na profilu kulinarnym, przygotowali pod kierunkiem swej nauczycielki Marzenny Lesiak, bardzo piękną i smakowitą prezentację.

To dzięki osobom dysponującym wielkim talentem kulinarnym sala gimnastyczna w niegowskim Gimnazjum pachniała tego dnia najróżniejszymi potrawami wielkanocnymi. Kolorowo przystrojone stoły robiły oszałamiające wrażenie, co jednak najważniejsze – licznie przybyli goście mogli spróbować najsmaczniejszych potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Na każdym stole mnożyły się wypieki sporządzone na rozmaite sposoby i z pewnością nikt nie opuścił sali głodny.
Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom i osobom, które włączyły się w przygotowanie imprezy. Bez ich udziału całość nie mogłaby wypaść tak wspaniale.

Tekst: Marcin Pilis  Starostwo Powiatowe w Myszkowie, fot. Katarzyna Kulińska-Pluta

 

11

KWI

2014

12311

razy

czytano