Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Błogosławiony z Będzina i Żarek

Błogosławiony z Będzina i Żarek

Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce zaprasza na promocję książki "Błogosławiony z Będzina Ks. Ludwik Roch Gietyngier", która odbędzie się w środę 12 listopada o godzinie 17.00 w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.  W 2014 r. przypada 110. rocznica jego urodzin. Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce pragnie niniejszą publikacją rocznicową przybliżyć postać błogosławionego. Ks. Ludwik Roch Gietyngier urodził się 16 sierpnia 1904 r. w Żarkach, zginął 30 listopada 1941 r. w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Jest jednym ze 108 błogosławionych polskich męczenników za wiarę, zamordowanych w czasie II wojny światowej, beatyfikowanych przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Kim był Ks. Ludwik Roch Gietynger?
Ks. Ludwik Roch Gietyngier urodził się 16 sierpnia 1904 r. w Żarkach, w rodzinie Władysława i Józefy z domu Maślankiewicz. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Żarkach. Początkowo uczęszczał do szkoły w rodzinnej miejscowości, a następnie do Pierwszego Gimnazjum Polskiego w Częstochowie i Gimnazjum Opieki Społecznej w Częstochowie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, w 1922 r. rozpoczął studia filozofii i teologii w Seminarium Duchownym w Kielcach.

Gdy powstała diecezja częstochowska, pragnął kontynuować studia w Seminarium Duchownym diecezji częstochowskiej, ale nie uzyskał na to zgody Biskupa kieleckiego. Dopiero 1 czerwca 1927 r. otrzymał zgodę na ekskardynację z diecezji kieleckiej. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze z rąk bp. Teodora Kubiny 25 czerwca 1927 r. Był wikariuszem w parafii Strzemieszyce, prefektem w szkołach w Będzinie i Częstochowie. Pełnił funkcję kapelana w domu zakonnym Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Ks. Gietyngier był także asystentem kościelnym Koła Związku Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, dyrektorem Gimnazjum Biskupiego w Wieluniu. W latach 1939-1941 duszpasterzował jako proboszcz w parafii św. Tekli w Raczynie, z której pochodzi bł. s. Kanuta Chrobot, nazaretanka, męczenniczka z Nowogródka.

W dniu 6 października 1941 r. wraz z innymi kapłanami z Kraju Warty (Warthegau) został aresztowany przez Niemców i przewieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie koło Łodzi. Po 3 tygodniach został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. 30 listopada 1941 r. poniósł śmierć męczeńską z ręki obozowego strażnika, kapo rewiru Heydena.  Ks. Gietyngier został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r.

Źródło życiorysu: http://www.niedziela.pl/artykul/32176/nd/Bl-ks-Ludwik-Roch-Gietyngier
 

06

LIS

2014

1375

razy

czytano