Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Kapelmistrz z podziękowaniem.

Kapelmistrz z podziękowaniem.

Specjalne podziękowania wręczono Henrykowi Rakowskiemu z Żarek za pracę społeczną oraz prowadzenie Orkiestry Dętej OSP Żarki od 1975 roku do końca 2017 r. Henryk Rakowski był gościem specjalnym na sesji Rady Miejskiej w Żarkach w dniu 13 marca 2018r.
Henryk Rakowski był przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1998 – 2002, od  1975 r. do 2017 pełnił funkcje kapelmistrza Orkiestry OSP Żarki, ale prowadził również próby z orkiestrą OSP Przybynów. Pan Henryk spisuje kroniki historyczne dotyczące przeszłości miasteczka, zbiera archiwalne zdjęcia. W 1997 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki.

Słowa podziękowania za wieloletni wkład w prowadzenie orkiestry dętej OSP Żarki skierowali burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak. Specjalny prezent - kopie protokołów Komitetu Obywatelskiego ze stycznia 1945 r. przekazał radny Alek Zieliński. Wiceprzewodniczącym ówczesnego komitetu był ojciec pana Henryka - Stanisław Rakowski.
- Dziękuję, że zostałem zaproszony na sesję. To dla mnie bardzo ważne. Dziękuję wszystkim, którzy o to zadbali o to, abym mógł odebrać podziękowanie – powiedział Henryk Rakowski, gość specjalny.

Przypomniał, iż w 1975 r. orkiestra liczyła zaledwie 3 osoby. Ogłoszono nabór, zgłosiła się 20 zainteresowanych. Bywało, że na próbie jednym instrumentem dzieliło się trzech grających. – Bo instrumentów na początku mieliśmy siedem. Spotykaliśmy się w remizie, w małym nieogrzewanym pomieszczeniu, nieraz grało się w płaszczach. Czasem koniecznym była przeprowadzka z próbą do garażu, gdzie było jeszcze zimniej – wspominał Henryk Rakowski. - Nie było ksero. Nuty na próby za każdym razem przepisywałem ręcznie.

Orkiestra zawsze towarzyszy we wszystkich ważnych uroczystościach państwowych i samorządowych na terenie gminy Żarki. Za czasów kapelmistrza H. Rakowskiego orkiestra występowała i w Bytomiu, i w Częstochowie na Jasnej Górze, na Świętym Krzyżu, brała udział w wojewódzkich przeglądach orkiestr dętych. Szczególnie miło kapelmistrz wspomina coroczny udział przez 20 lat w spotkaniach orkiestr dętych w Wadowicach pod hasłem „Strażacy w hołdzie Janowi Pawłowi II”.

- Najlepszy okres dla orkiestry to czas, gdy burmistrzem został Klemens Podlejski. Zapewniono nam ogrzewane sale do ćwiczeń w remizie. Jedną dużą, drugą mniejszą do nauki gry. Zadbano  o umundurowanie i wspierano w zakresie zakupu instrumentów – powiedział Henryk Rakowski.

Dzisiaj w orkiestrze gra 35 osób. Prowadzenie przejął nowy, młodszy kapelmistrz Tomasz Radosz.

- Dbajcie Państwo o orkiestrę. To ważne, aby samorząd troszczył się o grających. Pamiętajcie, że ważne jest to, aby zachęcać młodych ludzi do grania, bo jeśli nie będzie chętnych ani naborów, to nie będzie orkiestry – powiedział H. Rakowski.

 

13

MAR

2018

1020

razy

czytano