środa, 21 października 2020 r.
imieniny obchodzą: Celina, Hilary
Linki
Warto wiedzieć
Newsletter
Wpisz e-mail, aby otrzymywać
newsletter z najnowszymi
informacjami z regionu
Oferty inwestycyjne
lskie
Śląskie

Kulinarni mistrzowie

Strona główna » Aktualności » Kulinarni mistrzowie

wielkość tekstu:A | A | A

Izabela Szewczyk z Zagrody Maciejówka z Ostrowa oraz Przemysław Bialik z Żarek to osoby, których kunszt dostrzeżono w ramach konkursu kulinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury.  Nagrody przekazano w dniu 1 października w ramach konferencji w Żarkach.

Przemysław Bialik otrzymał specjalne wyróżnienie za „doskonałe łączenie tradycji z nowoczesnością, kulinarną pasję i inspirujący sposób przygotowania potraw”.  Zagroda Maciejówka prowadzona przez Izabelę Szewczyk została uhonorowana jako jedna z 6 laureatów konkursu. Jej mistrzowskie pierogi z kapustą i mięsem zachwyciły podobnie, jak nowatorskie menu Przemka Bialika: przystawka chleb tatarczuch z kaczą pasztetówką, plastrami kalarepy w occie jabłkowym i sosem z nalewki jeżynowej, pieczonki jurajskie - dekonstrukcja kulinarna oraz deser lodowy z jurajskich borowików karmelizowanych w miodzie z dodatkiem ziemi jadalnej z pędów sosny i krzew z czekolady leśniowskiej.

W dniu 1 października b.r. w Żarkach odbyła się konferencja nt. rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury” (PPJ).  Spotkanie stało się okazją do wręczenia nagród w konkursie  pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności”

Konferencję otworzył i prowadził dyrektor biura PPJ Jerzy Motłoch. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wójtowie i burmistrzowie partnerskich gmin Stowarzyszenia PPJ. Najważniejszymi uczestnikami spotkania byli zwycięzcy  i laureaci kulinarnych potyczek.

W trakcie konferencji można było wysłuchać niezwykle inspirujących  prelekcji wygłoszonych przez Beatę Fąferę, która w wyczerpujący sposób omówiła tematy dotyczące wspierania tworzenia sieci współpracy partnerskiej dotyczącej rolnictwa i obszarów wiejskich Stowarzyszenia „Partnerstwo Północnej Jury”, a także ideę slow life na obszarze PPJ.

Konferencja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

czytano: 251 razy

źródło: umigzarki.pl

data dodania: 2020-10-06 13:40:38

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Najnowsze aktualności:

Strona główna
wyszukiwarka
ajax_prawa
calendar
linki23
ankieta

CZY W ŚRODĘ TARG W ŻARKACH POWINNEN SIĘ ODBYWAĆ W GODZ. 13.00 – 17.00?

  • 79%
  • 21%
więcejarchiwum ankiet
prawa_img
facebook

Tagi

Żarki leżą na południu Polski w województwie śląskim, w odległości 50 km na północny wschód od Katowic i 30 km od Częstochowy. Żarki z całą gminą z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren włączone zostały do obszaru Jurajskich Parków Krajobrazowych „Orlich Gniazd’’ w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W falisto-pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami i malownicze ostańce skalne. Gminę zamieszkuje niespełna 8.500 osób w samych Żarkach oraz w 10 sołectwach. Żarki to miasto na styku kultur: polskiej i żydowskiej. Główne atrakcje: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Szlak Kultury Żydowskiej (kirkut 1100 macew, dawna synagoga - obecnie dom kultury), Miniskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie, Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych, Kuesta Jurajska, największy cmentarz z I wojny światowej w Kotowicach, Pustelnia św. Ducha w Czatachowie. Gospodarczą wizytówką miasta są Żareckie Jarmarki. Co środę i sobotę na największym targowisku pod chmurką rozstawia się około 450 stoisk kupieckich, a na zakupy przyjeżdża około 10 tysięcy klientów.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe online: 4