Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Przedsiębiorstwo z Zaborza laureatem ogólnopolskiego sukcesu.

Przedsiębiorstwo z Zaborza laureatem ogólnopolskiego sukcesu.

Niepubliczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Jurajski Dom Opieki dla ludzi starszych i niepełnosprawnych "Złota Jesień" w Zaborzu znalazł się w gronie 11 lauretów IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Sposób na Sukces".

W dniu 2 marca 2009 r. na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi jury wyłoniło jedenastu laureatów oraz przyznało dwa wyróżnienia za najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich. Głównym organizatorem konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie W tym gronie znalazła się firma działająca na terenie gminy Żarki.

Konkurs ma na celu promocję m.in. pozarolniczych przedsięwzięć tworzących nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, aktywizację gospodarczą mieszkańców wsi, upowszechnianie informacji o wyróżnionych przedsięwzięciach gospodarczych,
Zgłoszone przez gminę Żarki przedsięwzięcie polegało na budowie budynku usługowego i uruchomieniu działalności polegającej na prowadzeniu niepublicznego zakładu opiekuńczo-leczniczego pod nazwą Jurajski Dom Opieki "Złota Jesień". Placówka działa na podstawie zezwolenia wydanego przez Wojewodę Śląskiego.
Nowy parterowy budynek z poddaszem użytkowym zlokalizowano w najmniejszej miejscowości w gminie Żarki liczącej 150 mieszkańców stałych. W 2007 roku zakończono budowę obiektu. Na parterze znajduje się kuchnia wraz z zapleczem, duża jadalnia wraz ze świetlicą z wyjściem na zadaszony taras zlokalizowany od strony południowej. Ponadto znajdują się tu: sala do rehabilitacji, gabinet lekarza, pokój dla pielęgniarek, pomieszczenia socjalne dla pracowników, izolatka oraz 13 pokoi - każdy z węzłem sanitarnym. Na parterze może być zakwaterowanych 27 pensjonariuszy, którzy mają zakwaterowanie w wygodnych pokojach o wysokim standardzie.
- Działalność została rozpoczęta w drugim półroczu 2007 roku. W miesiącu listopadzie zostali zakwaterowani pierwsi pensjonariusze. Obecnie przebywa ich 27, z tego 10 ma dofinansowany pobyt przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy z przebywających w Złotej Jesieni ma zapewnione indywidualne programy opieki, wyspecjalizowaną obsługę medyczną i pielęgniarską przez całą dobę, rehabilitację i ćwiczenia usprawniające - wylicza Agnieszka Pękalska, właściciela zakładu.
Zakład tego typu jest pierwszą jednostką na terenie gminy Żarki oraz jedyną w powiecie myszkowskim w północnej części województwa śląskiego. W związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa zainteresowania na tego typu usługi, jakie oferuje Jurajski Dom Opieki dla ludzi starszych i niepełnosprawnych "Złota Jesień" będzie systematycznie wzrastać. Zakład istnieje niespełna rok, a ma już obłożenie na wszystkie oferowane miejsca. Ze względu na to duże zainteresowanie ze strony potencjalnych pensjonariuszy właściciel przystąpił w sierpniu 2008 roku do prac wykończeniowych w pomieszczeniach na poddaszu budynku. W trakcie przygotowania jest tu kolejnych 16 pokoi z 37 miejscami noclegowymi. Łącznie zatem będzie można w zakładzie przyjmować 64 osoby. Na poddaszu zostaną także przygotowane: pomieszczenia biuro (trzy pokoje) oraz jeszcze jedna świetlica. Zostanie zamontowana winda.

- Niewątpliwie to przedsięwzięcie jest sukcesem. W efekcie uruchomienia projektu powstało 19 nowych miejsc pracy – mówi burmistrz Klemens Podlejski. Gmina Żarki w ub. roku do konkursu złożyła dwa wnioski. Jeden dla Żareckich Jarmarków, a drugi dla Złotej Jesień.
W tym roku zarówno żareckie targowisko, jaki i zakład w Zaborzu wizytowali przedstawiciele jury. Zadawali wiele pytań. Byli zainteresowani niemalże każdym aspektem prowadzonej działalności. Laureatów czeka teraz odbiór nagród w Belwederze.


(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Krzysztof Suliga Polska Dziennik Zachodni)

09

MAR

2009

1117

razy

czytano