Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Gliniak komponuje dla Leśniowa.

Gliniak komponuje dla Leśniowa.

Jest decyzja: muzykę do oratorium o Leśniowie skomponuje Bartłomiej Gliniak, twórca muzyki do filmów "Na dobre i na złe", "Komornik" czy "Mój Nikifor".
Wybór nie był prosty - zapewnia Zbigniew Książek, autor libretta do oratorium, które ma uczcić przypadające na zeszły i ten rok jubileusze sanktuarium maryjnego w Leśniowie. - Zainteresowanych było aż sześciu muzyków, każdy wspaniały... Bartłomiej Gliniak przedstawił jedną z kompozycji. Przyznam, że mnie zachwyciła. To coś zupełnie innego niż komponuje Piotr Rubik [z którym przy trzech oratoriach współpracował Książek - przyp. red.], ale i utwór ma być przecież zupełnie inny - ocenia Książek.

Bartłomiej Gliniak rewanżuje się komplementem: - Tekst mnie zachwycił - wyznaje. - Nie trzeba mnie było namawiać, żebym podjął się napisania muzyki do takiego tekstu.

Oratorium będzie mieć tytuł "Siedem pieśni Maryi" i opowie o siedmiu najważniejszych chwilach w życiu dziewczyny, a potem kobiety: Maryi, matki Jezusa.

O swojej muzyce Bartłomiej Gliniak na razie nie chce opowiadać. - Dopiero w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja, że to mnie zostanie powierzone napisanie jej - mówi. - Muzyka zatem powstaje. Na pewno będziemy się z panem Książkiem wielokrotnie spotykać, rozmawiać o poszczególnych fragmentach utworu, coś zmieniać, coś poprawiać... Pracy jest dużo, czasu mało, bo premiera jest planowana na październik. Ja jednak terminu na pewno dotrzymam.

W najbliższym czasie muzyk wybiera się do Leśniowa. - Chcę tam pojechać, choć na dobrą sprawę nie byłoby to wcale konieczne dla muzyki, która ma powstać - uznaje. - Tekst Zbigniewa Książka ma bardzo uniwersalny charakter. Z drugiej jednak strony opowiada o Matce Boskiej jak o matce, która do swojego syna zwraca się "synusiu". Tak jak zwracałaby się każda matka do kochanego dziecka. Dla mnie, młodego ojca, fakt, że Matka Boska Leśniowska jest patronką rodzin, także powoduje bardziej osobisty stosunek do utworu. Bo to przecież jest tak, że gdy na świecie pojawia się dziecko, człowiek przez zupełnie inny pryzmat patrzy na świat, zyskuje zupełnie inną wrażliwość.

Premiera planowana jest na 6 i 7 października. Odbędzie się w Kielcach, które współorganizują muzyczne przedsięwzięcie. Plenerowy koncert planowany jest także w Leśniowie.

Muzyka do "Oficerów"

Bartłomiej Gliniak urodził się w 1973 roku w Przemyślu. W 1997 roku uzyskał dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Napisał muzykę do filmów "Komornik", "Mój Nikifor", "Polimpsest", do seriali "Oficerowie" czy "Na dobre i na złe". Za muzykę do "Komornika", "Mojego Nikifora" i "Polimpsestu" był nominowany do nagrody Orłów.


Źródło: Gazeta Wyborcza - Częstochowa
Dorota Steinhagen
http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,4122630.html

11

MAJ

2007

1775

razy

czytano