Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Latające dyski nad żareckim stadionem

Latające dyski nad żareckim stadionem

W dniu 13 maja  Szkoła Podstawowa w Żarkach zorganizowała warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego pod hasłem „Frisbee Ultimate- poznaj nową dyscyplinę gry”.  Organizatorem spotkania  była Mariola Kowacka - nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Wł. Szafera w Żarkach.  Warsztaty podzielone były na dwie części – teoretyczną i praktyczną W rolę instruktorów wcieliła się sosnowiecka drużyna Spirit on Lemon – zdobywcy Pucharu Polski. Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele wf z powiatu myszkowskiego, którzy brali czynny udział w zajęciach.

- Frisbee Ultimate to jeszcze nowa, ale dynamicznie rozwijającą się dyscyplina. Ta żywiołowa i widowiskowa koedukacyjna gra zespołowa wymaga od graczy szybkości, wytrzymałości, zwrotności, a także koordynacji ręki i oka. Zasady są proste nawet dla początkujących –wyjaśnia Mariola Kowacka.

Ta odmiana frisbee jest grą bezkontaktową, a każde dotkniecie przeciwnika zostaje ukarane faulem. Dzięki temu gra jest bezpieczna, a kontuzje ograniczone. Boisko do gry jest prostokątne, po obu stronach zakończone strefami końcowymi. W każdej drużynie gra 7 zawodników. Obie drużyny stoją na linii strefy końcowej. Drużyna broniąca się wyrzuca dysk do drużyny atakującej (tzw. Pull). Tak rozpoczyna się gra po każdym zdobytym punkcie. Ciekawostką jest to, że w rozgrywkach Ultimate nie ma sędziego- zawodnicy sami rozwiązują sytuacje sporne w myśl zasad fair play. We frisbee najważniejszą zasadą jest zasada fair-play! Gra opiera się przede wszystkim na szacunku dla przeciwnika i przestrzeganiu zasad. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa! We frisbee może grać każdy, niezależnie od wieku i płci oraz rodzaju sylwetki.


(opr. SP Żarki, fot. Archiwum SP Żarki)

19

MAJ

2009

1404

razy

czytano