Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Odznaka dla Orkiestry Dętej OSP Żarki.

Odznaka dla Orkiestry Dętej OSP Żarki.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach z odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Nadaje się ją tym, którzy tworzą, upowszechnią i chronią kulturę. Wniosek złożył Burmistrz Miasta i Gminy w Żarkach  Klemens Podlejski. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego odznaczenie przekazał Sekretarz Stanu Szymon Giżyński podczas Powiatowej Pielgrzymki Rodzin Strażackich do Żarek Leśniowa (07.05.)

- To ważne odznaczenie jest wspaniałym uhonorowaniem 115-letniej działalności orkiestry, która pełniła nie tylko rolę jednostki kulturotwórczej, ale była także ogniskiem krzewiącym w lokalnym społeczeństwie patriotyzm i miłość do Ojczyzny – mówi kapelmistrz Tomasz Radosz, który wspólnie z zastępcą Magdaleną Biedroń odebrali odznakę. W trakcie uroczystości Piotr Zamorski przedstawił zarys historii orkiestry.

- Orkiestra jest naszą dumą. W 1905 roku powstała ochotnicza straż w Żarkach, a trzy lata później zaczęła działać orkiestra. Mamy jedną z najstarszych jednostek i orkiestr w okolicy – mówi Burmistrz Żarek Klemens Podlejski.  Starania o odznakę były poczynione na początku tego roku. I stanowią jeden z elementów jubileuszu istnienia orkiestry. Wręczenie odznaki zaplanowano w czasie Powiatowej Pielgrzymki Rodzin Strażackich. Uczestniczą w niej druhowie z całego powiatu, są przedstawiciele gmin i powiatu. W trakcie wydarzenia odznaczono druhów i jednostki.

Zdjęcia: Magdalena Brzegowska, Starostwo Powiatowe w Myszkowie, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach.

Poniżej Zarys Historii Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach przygotowana przez Piotra Zamorskiego i przedstawiona w takcie uroczystości.

 

08

MAJ

2023

236

razy

czytano