Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Włoska zawodowa przygoda z ZDZ w Żarkach

Włoska zawodowa przygoda z ZDZ w Żarkach

Uczniowie żareckiej Branżowej Szkoły I Stopnia Zakładu Doskonalenia Zawodowego mają za sobą kolejny zagraniczny wyjazd w ramach Erasmus+. Do włoskiego Rimini pojechało 16 uczestników projektu. Wśród nich: kucharze, monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjerzy i cukiernik. W efekcie zwiększyli praktyczne umiejętności, pogłębili wiedzę, poznali działanie firm zagranicznych i przeżyli fantastyczną przygodę.

-  Podczas pobytu uczestnicy pracowali u włoskich pracodawców. Był to efekt tego, iż w 2021r. Branżowa Szkoła I Stopnia w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach uzyskała akredytację programu Erasmus+ i to daje gwarancję organizacji trzech wyjazdów na staże zagraniczne – informuje Beata Błaszczyk, dyrektor placówki.

Aby wyjechać do Włoch uczniowie i absolwenci przeszli rozmowę rekrutacyjną, wzięto pod uwagę opinie instruktorów praktycznej nauki zawodu, wychowawców, pedagoga szkolnego oraz wyniki nauczania i frekwencję. W ramach przygotowania językowego zorganizowano intensywny kurs języka angielskiego z Moniką Wcisło. Zajęcia z przygotowania pedagogicznego i kulturowego przeprowadziła Izabella Matczak.

Projekt przewidywał wsparcie 8 uczestników o mniejszych szansach. Osoby te otrzymały finanse na zakup niezbędnych rzeczy uczestniczyły w kursie języka włoskiego z Klaudią Pietrzykowską, konsultacjach indywidualnych, zajęciach integrujących  i wspierających wraz z zasadami savoir-vivre oraz degustacją włoskich potraw i rozmowy  z rodowitym Włochem w Pizzerii Del Corso.

Podczas pobytu we Włoszech uczestnicy mieli zapewnioną pracę, ubezpieczenie, kieszonkowe, noclegi, bilety i opiekę Katarzyny Stuły i Andrzeja Lisa. Po stronie włoskiej pomagała instytucja Sistema Turismo, która zorganizowała trzytygodniowy pobyt i praktyki oraz wycieczki  do Florencji i do San Marino.

Koniec roku szkolnego to był dobry moment na podsumowanie wyjazdu. W czerwcu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+ oraz wyjazdu do Rimini. Młodzież zaprezentowała działania przed wyjazdem, jego przebieg i wrażenia po zakończeniu stażu. Kosztowano włoskich potraw przygotowanych pod okiem Justyny Szczepańskiej przy akompaniamencie włoskiej muzyki.

Akredytacja Erasmus+ przewiduje jeszcze dwa wyjazdy na praktyki zagraniczne. We wrześniu BSI w Żarkach ogłosi rekrutację do wyjazdu dla16-osobowej grupy (uczniowie klas II i III oraz tegoroczni absolwenci).

Branżowa Szkoła I Stopnia w Żarkach Zakładu Doskonalenia Zawodowego   w Katowicach mieści się w Żarkach, ul. Sosnowa 2 i kształci młodzież w zawodach: fryzjer, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i we wszystkich zawodach w klasie wielozawodowej. Szkoła zapewnia zajęcia praktyczne na terenie szkoły w nowocześnie wyposażonych pracowniach. Uczniowie są pracownikami młodocianymi i pobierają wynagrodzenie. Zdobywają dodatkowe kwalifikacje poprzez udział w kursach, warsztatach oraz stażach zagranicznych z projektów europejskich.

Zdjęcia: Archiwum szkoły

 

 

 

22

CZE

2023

552

razy

czytano