Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Partnerstwo polsko-ukraińskie w Żarkach.

Partnerstwo polsko-ukraińskie w Żarkach.

Gmina Żarki ma od dzisiaj (12.01.) dwóch samorządowych partnerów z Ukrainy. Przedstawiciele gmin Subottsi  w obwodzie Kirowohradzskim i gminy Medwediwka w obwodzie Czerkaskim oraz burmistrz Żarek Klemens Podlejski podpisali umowy o współpracy partnerskiej. Zobowiązano się utrzymywać stałe kontakty na poziomie władz i  mieszkańców obu samorządów.

Podpisanie umowy miało miejsce w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żarkach. Gminę Subottsi reprezentował burmistrz Andrii Boridchenko, a gminę Medwediwka zastępca burmistrza Nataliia Lishczenko. Towarzyszyło im jeszcze 8 innych samorządowców.  Wszyscy obecni, zarówno po polskiej, jaki i kraińskiej stronie podkreślali przekonanie o potrzebie rozwijania stosunków partnerskich, których zamierzeniem jest umocnienie przyjaźni pomiędzy oboma samorządami i ich mieszkańcami. Zaproszenie na uroczystość od burmistrza Żarek K. Podlejskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusza Pompy przyjęli: wojewoda śląski Rafał Adamczyk, poseł Przemysław Witek, starosta myszkowski Piotr Kołodziejczyk, burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak oraz przedstawiciele żareckiego samorządu, szkół, duchowieństwa, seniorów, ale i instytucji oraz organizacji samorządowych współpracujących z Gminą Żarki.

Po przedstawieniu informacji o poszczególnych gminach przystąpiono do popisania umowy. Strony zobowiązały się do pielęgnowanie stałych kontaktów służących wymianie doświadczeń w pracy samorządowej. Zadeklarowano nawiązane kontaktów pomiędzy szkołami, wymianę młodzieży, współpracę nauczycieli. W planach jest wspólne uczestnictwo w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych, turystycznych, rekreacyjnych i gospodarczych. Gminy zamierzają inicjować i wspierać kontakty pomiędzy przedsiębiorcami, organizować spotkania biznesowe i targi gospodarcze. Wspierać się w zakresie działań w ochronie środowiska i zasobów naturalnych, a także wdrażać partnerstwo w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Delegacja z Ukrainy gości w Gminie Żarki  przez 4 dni. W piątek odwiedzili  Klub Malucha, przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Ofiar Katynia oraz byli w  MGOK Żarki. W sobotę pojawią się na miejskim targu, w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach oraz w leśniowskim sanktuarium. Zagoszczą również w szkole w Jaworzniku, gdzie są przygotowywane są mieszkania socjalne dla uchodźców z Ukrainy. Zaplanowano również  spotkanie z paniami z KGW w świetlicy w Zaborzu.

 

12

STY

2024

710

razy

czytano