Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich.

Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich.

Na terenie Gminy Żarki działa sześć Kół Gospodyń Wiejskich, których działalność opiera się na pomocy i wsparciu społeczności lokalnej, nawiązywaniu do korzeni kultury ludowej, kultywowaniu zwyczajów i tradycji związanych z naszym regionem.
Osoby, które przynależą do kół to pasjonatki i pasjonaci w dziedzinie szerzenia tradycji ludowych, działania na rzecz regionu i wsi, aktywizacji młodego i starszego pokolenia. Członkowie kół reprezentują naszą gminę oraz swoje sołectwa w skali lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej.
Działania na rzecz rozwoju regionu i wsi to udział w uroczystościach poprzez uświetnianie ich oprawą artystyczną,  rękodziełem oraz kulinariami.

Poniżej prezentujemy działalności KGW :

KGW Wysoka Lelowska powstało w 2018 roku i zrzesza 12 członków.  
Działalność i osiągnięcia koła ,, Wysoczanki’’ w roku 2023 to:
- uroczyste spotkanie w nastroju noworocznym w DPS ,, Sosnowy Dworek’’ z podopiecznymi Żarki Letnisko
- warsztaty kulinarne ,,Polska od kuchni’’ zakwalifikowanie się do eliminacji wojewódzkich – tematyka : 1. Danie regionalne  2 . Rękodzieło  3. Miss wdzięku  45+
- uroczystości religijne – systematyczny wystrój kaplicy
- uczestnictwo w kiermaszach : Wielkanocny, Bożonarodzeniowy
- I  miejsce za ,, Stół Wielkanocny’’ nagroda rzeczowa- witryna na wypieki
- przegląd piosenki śląskiej – występ artystyczny  pod kierownictwem instruktora K.Szymańca
- ,,Bitwa Regionów’’ – I miejsce za danie regionalne – nagroda 2000 zł, zakwalifikowanie się do eliminacji wojewódzkich.
- ,,Bitwa Regionów’’ – eliminacje wojewódzkie – wyróżnienie, nagrody rzeczowe.
- ,,Polska od Kuchni’’ – eliminacje wojewódzkie – wyróżnienie za rękodzieło
- imprezy okolicznościowe współorganizowane w ramach integracji: Dzień Sąsiada, Kupiecki Sąsiek, Dzień Strażaka, Dzień Kobiet,  Dzień Dziecka i Matki, Święto Ziemniaka- nasze prażuchy,
- I ogólnopolska pielgrzymka KGW ,,Do Gospodyni Narodu’’ Jasna Góra – poczęstunek dla członkiń KGW z całej Polski występujących w zespołach artystycznych
- wyróżnienie, nagroda pieniężna za wieniec dożynkowy na Jasnej Górze
- Dożynki powiatowe i parafialne
- Andrzejki – warsztaty kulinarne – pieczenie pierników
- Spotkanie wigilijne – dzielenie się opłatkiem.
 

KGW Ostrów  OstroWianki zostały wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w kwietniu 2023 r. Obecnie do koła przynależy 14 kobiet.

Działalność w 2023 opierała się na :
-  przeprowadzeniu  warsztatów :Kulinarnych „Regionalne potrawy biesiadne", Warsztaty plastyczne “OstroWianki wiankiem malowane", Warsztaty plastyczne “Kwiaty z krepiny i bibuły", Warsztaty decoupage dla członkiń koła oraz dla mieszkańców Ostrowa i okolic, Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, Warsztaty tworzenia bombek przestrzennych.
- Czynnym udziale w imprezach lokalnych organizowanych: Dożynki Parafialne w Zaborzu, Zlocie Czarownic, Pieczenie pierniczków świątecznych.
Ważnym wydarzeniem dla zrzeszonych było uczestnictwo w “Warsztatach tworzenia bombek przestrzennych", które zorganizowano w Zagrodzie Maciejówka – warsztaty nakręcone i  przedstawione w TVP 3 Katowice. Program emitowany był dwukrotnie: w dniu 24.11.2023 r. w TVP 1 TELEEXPRESS „Kobiety z pasją" oraz w TVP 3 Katowice w programie publicystycznym „Pokój na poddaszu".
Ważnym wydarzeniem było również uczestnictwo w Kiermaszu Świątecznym w Myszkowie oraz w Żarkach.

Koło Gospodyń Wiejskich “Zaborzanki" w Zaborzu powstało w marcu 2022 roku i liczy 14 członkiń.
W trakcie roku koło gospodyń uczestniczyło w takich imprezach jak:
-  Jarmark Świąteczny Wielkanocny - na którym sprzedawano własnoręcznie wykonane produkty lokalne takie jak: chleb, drożdżówki, chałka oraz własnoręcznie wykonane przedmioty rękodzielnicze,
-  warsztaty regionalne zorganizowane w Szkole Podstawowej w Przybynowie,
-  Kupieckim Sąsieku, sprzedając produkty lokalne wykonane przez członkinie naszego koła,
- Dzień Kobiet,
-  wakacyjny festyn
- dożynki gminne,
- Andrzejki,
- Złot Czarownic,
- Mikołajki.
Panie zrzeszone w Kole Gospodyń miały możliwość uczestniczenia w spotkaniach integracyjnych, które odbywały się w świetlicy wiejskiej w Zaborzu, podczas których dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W czasie spotkań wymieniały się informacjami z historii lokalnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zajmowały się czymś co sprawia im przyjemność-  gotowaniem, śpiewaniem, podtrzymywaniem tradycji lokalnych.
Imprezy integracyjne to wspaniała okazja do nawiązywania i podtrzymywania dobrych relacji zarówno wśród Zaborzanek jak i gospodyń z innych Kół z terenu gminy i z dalszych miejscowości. Podczas  imprez panie mogły wykazać się swoimi zdolnościami kulinarnymi, poczuciem humoru, kreatywnością oraz umiejętnościami wokalnymi.
W swoich działaniach członkinie nie zapominają również o starszych osobach z Zaborza, które z miła chęcią odwiedzają.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworzniku jest kołem, które działa dopiero dwa lata, koło liczy 39 członków w tym 6 mężczyzn. Mimo krótkiego czasu działalności może pochwalić się wieloma inicjatywami na rzecz społeczności sołectwa jak również całej gminy.

Przed świętami Bożego Narodzenia wykonano ozdoby i stroiki świąteczne, część z nich podarowano do Domu Opieki w Jaworzniku wnosząc świąteczny nastrój pensjonariuszom. Koło uczestniczyło w kiermaszu bożonarodzeniowym organizowanym przez Gminę na rzecz chorego kolegi - przygotowano ciasta na sprzedaż i przekazano część stroików świątecznych.

W okresie wielkanocnym wykonano palmy i ozdoby wielkanocne. Członkinie Koła uczestniczyły w wyjazdach integracyjnych – w tym roku 52 osoby brały udział w wyjeździe integracyjnym do Wałbrzych i Świdnicy. Na rzecz mieszkańców zorganizowano:  „ Spotkanie przy grillu”, Andrzejki, wsparto poczęstunkiem wizytę arcybiskupa.

Włączono się w akcję „ Szlachetna paczka”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przybynowie zostało założone w 2018 roku, zrzesza 18 członków: 13 pań i 5 panów. W latach poprzednich uczestniczyło w wyjazdach do Koziegłów, na Falkloriadę do Żarek Letnisko, na dożynki do Częstochowy. Koło otrzymało  I nagrodę za nalewkę z płatków róży podczas imprezy w Skansenie w Chorzowie.  Członkowie organizują  pikniki rodzinne, w tym tradycyjne święto ziemniaka oraz biorą udział w uroczystościach religijnych: dożynkach powiatowych oraz Bożym Ciele. Włączają się również w  akcje charytatywne: na przykład zbiórka i pakowanie darów dla Ukrainy.

KGW Kotowice zostało założone 2018 r. i zrzesza  40 członków. Koło w tym roku organizowało: kolędowanie, festyn rodzinny, dożynki sołeckie, udział w dożynkach powiatowych, wycieczkę do Warszawy, jarmark bożonarodzeniowy i wielkanocny, sąsiek, palmę wielkanocną i wieniec dożynkowy. Odbył się także wyjazd do kina i ostatki dla członków KGW.

Opracowanie: Paulina Lamch
Zdjęcia: Archiwa Kół Gospodyń Wiejskich

 

 

15

STY

2024

323

razy

czytano