Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Aktualności

Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich.

Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich.

Na terenie Gminy Żarki działa sześć Kół Gospodyń Wiejskich, których działalność opiera się na pomocy i wsparciu społeczności lokalnej, nawiązywaniu do korzeni kultury ludowej, kultywowaniu zwyczajów i tradycji związanych z naszym regionem.
Osoby, które przynależą do kół to pasjonatki i pasjonaci w dziedzinie szerzenia tradycji ludowych, działania na rzecz regionu i wsi, aktywizacji młodego i starszego pokolenia. Członkowie kół reprezentują naszą gminę oraz swoje sołectwa w skali lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej.
Działania na rzecz rozwoju regionu i wsi to udział w uroczystościach poprzez uświetnianie ich oprawą artystyczną,  rękodziełem oraz kulinariami.

Poniżej prezentujemy działalności KGW :

KGW Wysoka Lelowska powstało w 2018 roku i zrzesza 12 członków.  
Działalność i osiągnięcia koła ,, Wysoczanki’’ w roku 2023 to:
- uroczyste spotkanie w nastroju noworocznym w DPS ,, Sosnowy Dworek’’ z podopiecznymi Żarki Letnisko
- warsztaty kulinarne ,,Polska od kuchni’’ zakwalifikowanie się do eliminacji wojewódzkich – tematyka : 1. Danie regionalne  2 . Rękodzieło  3. Miss wdzięku  45+
- uroczystości religijne – systematyczny wystrój kaplicy
- uczestnictwo w kiermaszach : Wielkanocny, Bożonarodzeniowy
- I  miejsce za ,, Stół Wielkanocny’’ nagroda rzeczowa- witryna na wypieki
- przegląd piosenki śląskiej – występ artystyczny  pod kierownictwem instruktora K.Szymańca
- ,,Bitwa Regionów’’ – I miejsce za danie regionalne – nagroda 2000 zł, zakwalifikowanie się do eliminacji wojewódzkich.
- ,,Bitwa Regionów’’ – eliminacje wojewódzkie – wyróżnienie, nagrody rzeczowe.
- ,,Polska od Kuchni’’ – eliminacje wojewódzkie – wyróżnienie za rękodzieło
- imprezy okolicznościowe współorganizowane w ramach integracji: Dzień Sąsiada, Kupiecki Sąsiek, Dzień Strażaka, Dzień Kobiet,  Dzień Dziecka i Matki, Święto Ziemniaka- nasze prażuchy,
- I ogólnopolska pielgrzymka KGW ,,Do Gospodyni Narodu’’ Jasna Góra – poczęstunek dla członkiń KGW z całej Polski występujących w zespołach artystycznych
- wyróżnienie, nagroda pieniężna za wieniec dożynkowy na Jasnej Górze
- Dożynki powiatowe i parafialne
- Andrzejki – warsztaty kulinarne – pieczenie pierników
- Spotkanie wigilijne – dzielenie się opłatkiem.
 

KGW Ostrów  OstroWianki zostały wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich w kwietniu 2023 r. Obecnie do koła przynależy 14 kobiet.

Działalność w 2023 opierała się na :
-  przeprowadzeniu  warsztatów :Kulinarnych „Regionalne potrawy biesiadne", Warsztaty plastyczne “OstroWianki wiankiem malowane", Warsztaty plastyczne “Kwiaty z krepiny i bibuły", Warsztaty decoupage dla członkiń koła oraz dla mieszkańców Ostrowa i okolic, Warsztaty tworzenia ozdób świątecznych, Warsztaty tworzenia bombek przestrzennych.
- Czynnym udziale w imprezach lokalnych organizowanych: Dożynki Parafialne w Zaborzu, Zlocie Czarownic, Pieczenie pierniczków świątecznych.
Ważnym wydarzeniem dla zrzeszonych było uczestnictwo w “Warsztatach tworzenia bombek przestrzennych", które zorganizowano w Zagrodzie Maciejówka – warsztaty nakręcone i  przedstawione w TVP 3 Katowice. Program emitowany był dwukrotnie: w dniu 24.11.2023 r. w TVP 1 TELEEXPRESS „Kobiety z pasją" oraz w TVP 3 Katowice w programie publicystycznym „Pokój na poddaszu".
Ważnym wydarzeniem było również uczestnictwo w Kiermaszu Świątecznym w Myszkowie oraz w Żarkach.

Koło Gospodyń Wiejskich “Zaborzanki" w Zaborzu powstało w marcu 2022 roku i liczy 14 członkiń.
W trakcie roku koło gospodyń uczestniczyło w takich imprezach jak:
-  Jarmark Świąteczny Wielkanocny - na którym sprzedawano własnoręcznie wykonane produkty lokalne takie jak: chleb, drożdżówki, chałka oraz własnoręcznie wykonane przedmioty rękodzielnicze,
-  warsztaty regionalne zorganizowane w Szkole Podstawowej w Przybynowie,
-  Kupieckim Sąsieku, sprzedając produkty lokalne wykonane przez członkinie naszego koła,
- Dzień Kobiet,
-  wakacyjny festyn
- dożynki gminne,
- Andrzejki,
- Złot Czarownic,
- Mikołajki.
Panie zrzeszone w Kole Gospodyń miały możliwość uczestniczenia w spotkaniach integracyjnych, które odbywały się w świetlicy wiejskiej w Zaborzu, podczas których dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W czasie spotkań wymieniały się informacjami z historii lokalnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zajmowały się czymś co sprawia im przyjemność-  gotowaniem, śpiewaniem, podtrzymywaniem tradycji lokalnych.
Imprezy integracyjne to wspaniała okazja do nawiązywania i podtrzymywania dobrych relacji zarówno wśród Zaborzanek jak i gospodyń z innych Kół z terenu gminy i z dalszych miejscowości. Podczas  imprez panie mogły wykazać się swoimi zdolnościami kulinarnymi, poczuciem humoru, kreatywnością oraz umiejętnościami wokalnymi.
W swoich działaniach członkinie nie zapominają również o starszych osobach z Zaborza, które z miła chęcią odwiedzają.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworzniku jest kołem, które działa dopiero dwa lata, koło liczy 39 członków w tym 6 mężczyzn. Mimo krótkiego czasu działalności może pochwalić się wieloma inicjatywami na rzecz społeczności sołectwa jak również całej gminy.

Przed świętami Bożego Narodzenia wykonano ozdoby i stroiki świąteczne, część z nich podarowano do Domu Opieki w Jaworzniku wnosząc świąteczny nastrój pensjonariuszom. Koło uczestniczyło w kiermaszu bożonarodzeniowym organizowanym przez Gminę na rzecz chorego kolegi - przygotowano ciasta na sprzedaż i przekazano część stroików świątecznych.

W okresie wielkanocnym wykonano palmy i ozdoby wielkanocne. Członkinie Koła uczestniczyły w wyjazdach integracyjnych – w tym roku 52 osoby brały udział w wyjeździe integracyjnym do Wałbrzych i Świdnicy. Na rzecz mieszkańców zorganizowano:  „ Spotkanie przy grillu”, Andrzejki, wsparto poczęstunkiem wizytę arcybiskupa.

Włączono się w akcję „ Szlachetna paczka”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przybynowie zostało założone w 2018 roku, zrzesza 18 członków: 13 pań i 5 panów. W latach poprzednich uczestniczyło w wyjazdach do Koziegłów, na Falkloriadę do Żarek Letnisko, na dożynki do Częstochowy. Koło otrzymało  I nagrodę za nalewkę z płatków róży podczas imprezy w Skansenie w Chorzowie.  Członkowie organizują  pikniki rodzinne, w tym tradycyjne święto ziemniaka oraz biorą udział w uroczystościach religijnych: dożynkach powiatowych oraz Bożym Ciele. Włączają się również w  akcje charytatywne: na przykład zbiórka i pakowanie darów dla Ukrainy.

KGW Kotowice zostało założone 2018 r. i zrzesza  40 członków. Koło w tym roku organizowało: kolędowanie, festyn rodzinny, dożynki sołeckie, udział w dożynkach powiatowych, wycieczkę do Warszawy, jarmark bożonarodzeniowy i wielkanocny, sąsiek, palmę wielkanocną i wieniec dożynkowy. Odbył się także wyjazd do kina i ostatki dla członków KGW.

Opracowanie: Paulina Lamch
Zdjęcia: Archiwa Kół Gospodyń Wiejskich

 

 

15

STY

2024

404

razy

czytano