Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Aktualności

Rowerowa Wartostrada przez Gminę Żarki.

Rowerowa Wartostrada przez Gminę Żarki.

Dzisiaj (04.04) Burmistrz Żarek Klemens Podlejski podpisał umowę partnerstwa w sprawie wspólnej realizacji projektu. "Budowa trasy rowerowej nr 17 na obszarze Subregionu Północnego Województwa Śląskiego".  Trasa nr 17 ma rangę ogólnopolską. Jest to tzw. Wartostrada przebiega wzdłuż rzeki Warty od granicy ze Słowacją. Przecina województwa: śląskie, łódzkie wielkopolskie i lubuskie. Długość planowanej trasy rowerowej na obszarze gmin: Kłomnice, Mstów, Częstochowa. Olsztyn, Żarki, Niegowa – wynosi 78 km, w tym ma zostać wybudowanych 48 km. Realizacja zadnia w 2025 i 2026 roku. 

Na terenie gminy Żarki trasa biegnie od Mirowa, przez Żarki, Jaroszów, Suliszowice aż do Krasawy. Znaczna jej część jest wybudowana. Koniecznym jest polepszenie warunków przejazdu dla rowerzystów wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 793 z Żarek w kierunku Janowa oraz na odcinku od DW aż do Jaroszowa. Przygotowywany jest projekt przebudowy drogi wojewódzkiej w ciągu ul. Moniuszki i w ramach przebudowy powstanie droga rowerowa. Odcinek wzdłuż drogi gminnej do Jaroszowa zostanie poszerzony i przygotowany pod potrzeby rowerzystów. 

Liderem projektu jest Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego. Zadnie będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. 

Głównym celem projektu jest realizacja inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury rowerowej i promocji transportu niskoemisyjnego.  Pod dokumentem złożyli podpisy włodarze gmin występujących w roli partnerów w projekcie tj. Częstochowa, Kłomnice, Mstów, Olsztyn, Żarki, Niegowa oraz przedstawicieli Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. 

 

04

KWI

2024

336

razy

czytano