Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Wojenny cmentarz jurajski z I wojny światowej w Kotwicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Wojenny cmentarz jurajski z I wojny światowej w Kotwicach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Gmina Żarki zaprasza do zwiedzania zabytkowego cmentarza wojennego w Kotowicach. Cmentarz znajduje się przy drodze z Kotowic w kierunku Góry Włodowskiej, nieopodal cmentarza katolickiego. Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 pod hasłem „Kamienie milowe”  została rozpoczęta w minioną sobotę – 10 września. Gmina Żarki w tym największym projekcie społecznym i edukacyjnym chce wskazać na zabytkowy cmentarz wojenny w Kotowicach.

Cmentarz w Kotowicach to trzeci, co do liczby pochowanych, wojenny cmentarz jurajski. Powstał w listopadzie 1914 r. Rozbudowano go w 1936 r., kiedy to przeniesiono tu zwłoki poległych i wyposażenie nagrobne ze zlikwidowanych cmentarzy w Przewodziszowicach, Podgaju, Ludwinowie, Nowej Wsi, Jaworzniku, Łutowcu, Huciskach, Parkoszowicach oraz Morsku. Obecnie spoczywa tu ok. 2000 poległych żołnierzy, walczących na frontach I wojny światowej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie, zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.
Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez
 o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Informacje ze strony  http://www.edd2011.pl/

13

WRZ

2011

942

razy

czytano