Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Miasto i Gmina Żarki

Miasto i Gmina Żarki

Logo: Projekty UE.

Aktualności

Nagroda dla Minskansenu Wsi Jurajskiej w Przybynowie.

Nagroda dla Minskansenu Wsi Jurajskiej w Przybynowie.

Najlepszym przedsięwzięciem odnowy wsi w województwie śląskim uznano Minskansen Wsi Jurajskiej w Przybynowie prowadzony przez Barbarę i Artura Sochów. Do konkursu gospodarzy zgłosił burmistrz Klemens Podlejski.

Już po raz dziesiąty (22 września) sołtysi województwa śląskiego spotkali się, by omówić aktualne problemy związane z rozwojem rolnictwa i aktywizacją środowisk wiejskich w ramach Forum Sołtysów. Od lat jest to również okazja do wręczenia nagród w ramach Konkursu piękna Wieś Województwa Śląskiego.
W dniu 22 września Barbara Socha oraz burmistrz Klemens Podlejski odebrali puchar oraz dyplom z rąk  poseł na Sejm Haliny Rozpondek oraz Aleksandry Banasiak, członka Zarządu Województwa Śląskiego. Panie życzyły powodzenia w rozwijaniu tego pięknego produktu i złożyły gratulacje właścicielce skansenu. W westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego rozstawiły swoje stoiska promocyjne gminy oraz nagrodzeni w konkursie. Wyroby oferowane na stoisku Miniskansenu Wsi Jurajskiej, materiały promocyjne cieszyły się wielkim powodzeniem. Odwiedzających zapraszano do gminy Żarki.

W trakcie forum sołtysów odbywa się również konferencja poświęcona problemom rozwoju obszarów wiejskich. Wzięli w niej również udział przedstawiciele gminy Żarki sołtysi: Zofia Zamora z Zawady, Elżbieta Nowak z Wysokiej Lelowskiej, Bożena Zasik z Przybynowa, Robert Chrostowski z Ostrowa oraz radny z Kotowic Paweł Labocha.

- Co roku do konkursu zgłaszamy wsie, przedsięwzięcia, czy po prostu posesje. Zależy nam na pokazywaniu osiągnięć gminy i poszczególnych mieszkańców na forum regionu. Nie mamy się czego wstydzić, wręcz przeciwnie mamy się czym pochwalić i przykładem właśnie tego jest Miniskansen Wsi Jurajskiej – mówi burmistrz Klemens Podlejski.

Kilka słów o mini skansenie

Miniskansen Wsi Jurajskiej jest jedyną tego typu ofertą w obszarach wiejskich w północnej części województwa śląskiego. Przedsięwzięcie polega na uruchomieniu w ramach funkcjonującego gospodarstwa agroturystycznego dodatkowej oferty pod nazwa Miniskansen Wsi Jurajskiej. W odrestaurowanej z wielkim pietyzmem chałupie z XIX wieku organizowane są warsztaty, spotkanie, prowadzone są zajęcia edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Agrogospodarstwo Pod Skałką znajduje się w miejscowości Przybynów, w gminie Żarki, w północnej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, jest wpisane w Szlak Edukacyjnych Zagród, który posiada certyfikat najlepszego produktu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Właściciele gospodarstwa – Barbara i Artur Socha uzupełnili prowadzone usługi noclegowe o innowacyjne przedsięwzięcie jakim jest Miniskansen Wsi Jurajskiej. W 2007 r. do Przybynowa z sąsiedniej wioski Suliszowice przetransportowano drewnianą chatę i kuźnię z przełomu XIX i XX wieku.

Dzisiaj chata jest przepięknie urządzona w oryginalne sprzęty. Umeblowanie, stary piec, wyposażenie, narzędzia i maszyny rolnicze nadają klimat i obrazują życie ojców, dziadków, pradziadków zachowując w pamięci kawałek historii. Wokół chaty drewniane ogrodzenie. Przy domu zlokalizowana jest kuźnia z oryginalnym sprzętem, który służy jeszcze dzisiaj do wyrobu podków.  W efekcie powstał Miniskansen, w którym jest realizowana oferta edukacyjno-turystyczną dla przedszkoli, szkół, rodzin z dziećmi.23

WRZ

2011

918

razy

czytano